| Seulbi a întrebat:

Bună! IT-ul se poate învăţa de la 0, chiar dacă nu ai studiat asta prea mult în trecut? De asemenea, poţi găsi un job în acest domeniu şi fără să fi făcut o facultate, ci doar cursuri de IT?
Îmi cer scuze dacă categoria este greşită, nu am ştiut exact unde să includ întrebarea mea, dar ţine de alegerea carierei (pentru mine).
Mulţumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un lucru greu de facut mai ales daca ai ajuns la varsta asta si nu ai cunostinte de IT, nici macar vagi, generale.
Cu un simplu curs de IT nu vei putea fii angajat, pentru ca in IT pe langa partea mecanica a unui computer, mai ai nevoie sa cunosti sisteme de operare, antivirusi, programare samd.

| Zuzu1991 a răspuns:

"IT-ul se poate învăţa de la 0"
ORICE se poate invata de la zero, nimeni nu s-a nascut geniu atotcunoscator si atotstiutor, ca nu esti D-zeu tongue

"poţi găsi un job în acest domeniu şi fără să fi făcut o facultate, ci doar cursuri de IT?"
da si NU... eu personal nu am facut niciodata un curs IT "pe bune" (adica la modul ca m-am dus la curs ca sa invat... am fost la un curs la un moment dat si ii spuneam profesorului despre tool-uri de diagnosticat retea locala de care el nu a auzit big grin )

practic, poti sa iti gasesti job fara diploma, DAR... TREBUIE sa fii bun in domeniu, atunci pe nimeni nu ii intereseaza ce scoala ai
daca esti destul de bun, poti chiar sa fi "furat" de altii (care iti ofera salariu mai bun)