| MadRaven a întrebat:

Bună!
La admiterea la liceul pedagogic se mai dă vreo probă? Sau face doar cu media de admitere?
Care e diferenţa dintre un liceu pedagogic şi unul normal? Chiar dacă e acelaşi profil.
Mulţumesc.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, se dau probe de aptitudini. Probele sunt programate cu ceva timp inainte de a incepe examenul propriu zis de Evaluare Nationala. Ele sunt o conditie obligatorie pentru a putea opta, ulterior evaluarii, pentru un liceu din filiera vocationala---liceul pedagogic, specializarea educatori- invatatori apartine filierei vocationale. Vezi despre ce probe este vorba in acest caz:http://www.cn-eminescu.ro/......-PEDAGOGIC

Spre deosebire de liceele care apartin filierei teoretice(profil real si uman), dupa absolvirea acestui liceu obtii o calificare care-ti confera dreptul de a profesa ca educator sau invatator.

| Mrme a răspuns:

Buna! Pentru a intra la liceul Pedagogic se dau urmatoarele probe : -Desen natura statica, - Sa reciti niste poezii (mai exact trebuie sa inveti 4 poezii din care aleg profesorii din comisie pe care trebuie sa o reciti ), ca canti, si la urma vei discuta liber despre un anumit subiect cu un profesor din comisie. La toate aceste probe vei fi notata, dar la final vei vedea daca esti admisa sau raspinsa (tu nu vei vedea notele ). Se da si evaluarea nationala dar nu conteaza, in cazul in care ai fost admisa. Diferenta dintre un liceu pedagogic si unul normal este ca, de la liceul pedagogic cat si de la liceele tehnologice (la cele tehnologice inveti o meserie ) este ca iesi cu un atestat.

| IrinaSinzianu a răspuns:

Buna.
Inca se dau probele.

| Pavellina_Pave_1994 a răspuns:

La liceul pedagogic, stiu ca se da probe la fiecare profil. Doar la filologie nu se dau. restul : desen muzica educator-invatator si sport se dau probe de admitere.