| larisa04 a întrebat:

Buna! La anul as vrea sa dau la facultate de asistenti medicali, Bucuresti sau Ct, ce parere aveti despre una si alta(Carol Davila respectiv UOC)? Unele persoane ma sfatuiesc sa fac o postliceala ca nu merita facultate. Aștept pareri. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Anothergirl22 a răspuns:

In legătură cu București sau CT, alet in funtie de cum e mai rentabil pentru tine. Ia în calcul taxa, distanta de casă, chirie/cămin, etc. Facultatea merită din toate punctele de vedere. In primul rând, ai studii superioare, salariu mai mare decât cei cu postliceala. Poți sa faci masteratul, doctoratul și să predai la facultate. Obții mai ușor o funcție de conducere într-un spital. Cine zice că nu merită facultate, nu a făcut-o, deci probabil că nu vor ca alții să se ridice mai mult decât ei. Uneori, postliceala e școală făcută la apelul bocancilor. A nu se înțelege că generalizez. Sunt persoane care au terminat-o și profesează excelent, au cunoștințele necesare. Ai putea încerca să faci câteva ore de voluntariat in spital (ori ambulanță/smurd, dacă îți permite timpul sa faci cursurile aferente și să dai examenele). In așa fel, îți vei da seama dacă ți se potrivește această profesie sau nu, daca ești făcută pentru asta. Mult succes happy

| larisa04 explică (pentru Anothergirl22):

Mulțumesc! Imi doresc f mult sa ajung acolo, la o faculdate, deoarwce am aceeași parere, studii superioare, salariu mai mare, insa toti care m au intrebat despre ce vreau sa fac mai departe( am trecut a 12 a pe profil de bio chimie) si le zic xa vreau o facultate de amg, zic ca e o alegere proasta si nu merita, ținând cont ca tot aceeiasi ani de studiu sunt. Nu mi doresc o postliceala chiqr daca toti ma sfatuiesc asta. Pot mai mult decat o postliceala.

| Tatiana_Elena_1996 a răspuns:

Ce ai facut pana la urma?