| Mihaela023 a întrebat:

La ce se refera aceste specializari:
-Specializarea: MEDICINA GENERALA
-Specializarile cu 180 si 240 credite
-Specializarea: NUTRITIE SI DIETETICA

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicina Generala este specialitatea tuturor absolventilor de facultate de medicina. Ei pot lucra ca medici scolari sau ca medici de medicina generala intr-un cabinet de medicina de familie unde nu sunt suficienti pacienti pentru un medic de familie (sate mici, izolate, cu putini locuitori).
Nutritia si dietetica este o supraspecializare pentru medici de medicina generala, medici de familie si medici specialisti in boli de nutritie si diabet, care le completeaza competentele.

2 răspunsuri:
| anca_3211 a răspuns:

Prima se refera la medicii de familie, iar a treia la medicii nutritionisti. Cea de-a doua nu stiu.
Mult succes!

| scarly86 a răspuns:

Specializarea de medicina era pana in 2005, insa dupa s a scos si a ramas rezidentiatul de 3 ani pentru medicii de familie. iar nutritia este o alta specializare ce ti o poti alege dupa care iesi medic specialist nutritionist si dietetician.adica te ocupi de oamenii ce au probleme, de la cei cu intoleranta la gluten la cei ce vor sa slabeasca/ingrase.