| NothingImportant200 a întrebat:

La facultatea de medicina dentara am nevoie de fizica?big grin

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La admitere se da la alegere cu chimia, dar in timpul facultatii vei avea nevoie de fizica pentru a intelege multe. Daca vrei sa fii un student foarte bun si un medic foarte bun, e nevoie sa stii fizica cat sa ai numai 9 si 10 in liceu (daca stii mai mult e mai bine).

| NothingImportant200 explică (pentru Brigaela):

Ce parte anume a fizicii?

| Brigaela a răspuns (pentru NothingImportant200):

Termodinamica, putina mecanica, putina electrica, optica, practic toata fizica de liceu.

5 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Ai nevoie de chimie, biologie, fizica.

| Eddy1996 a răspuns:

Brigaela a facut facultatea acum mult timp, iar celalalt e neavizat (ca sa nu folosesc un cuvant mai dur, ca nu-mi permite site-ul). Pentru medicina, la fizica trebuie sa stii doar: reflexia si refractia, lentile subtiri, sisteme de lentile, ochiul, instrumente optice (microscopul optic), notiuni termodinamice de baza (inclusiv caracteristice structurii discrete), calorimetrie, principiul 1 al termodinamicii, aplicarea principiului 1 al termodinamicii la transformarile gazului ideal, transformari de stare de agregare, principiul al 2-lea al termodinamicii, curentul electric, legea lui Ohm, legile lui Kirchhoff, gruparea rezistoarelor si a generatoarelor electrice, energia si puterea electrica, efectele curentului electric la care se adauga si aplicatii, dar fara magnetism, dispersia luminii. interpretare electromagnetica, interferenta (dispozitivul Young, interferenta localizata, aplicatii), difractia luminii, inclusiv aplicatii si polizarea luminii, inclusiv aplicatii. Asta se da pentru admitere la Carol Davila daca dintre fizica si chimie alegi fizica. Eu am ales chimia, dar citesc si la fizica chestiile astea ca sa nu fiu picat de pe Luna acolo.Deci calmeaza-te, ca nu trebuie sa inveti toata fizica din liceu ca sa fii student bun si dup-aia medic bun. Doar ce ti-am scris mai sus, nimic altceva. Restul vei invata la facultate, nu trebuie sa-ti umpli capul cu tampenii inutile

| Brigaela a răspuns (pentru Eddy1996):

Astea sunt necesare pentru admitere. In timpul facultatii nimeni nu iti explica notiuni banale de fizica facute in timpul liceului, pur si simplu se porneste de la ideea ca le stii si se continua astfel. Nu sunt tampenii, sunt notiuni de baza, de cultura generala pana la urma. Iar in facuktatea de medicina ai nevoie de toate aceste notiuni. Iar capul nu se umple, cu cat inveti mai mult, cu atat e mai mult loc. Daca inveti putin, mintea se inchisteaza si nu mai are loc in ea nimic altceva. Sincer, poti trece anul la stomatologie si citind doar fizica, dar nu vei fi niciodata un student foarte bun sau un medic exceptional. Si mi se pare ciudat sa faci facultatea de medicina doar ca sa fii codas, mai bine faci o facultate mai simpla si esti fruntas. Chiar daca am facut facultatea mai demult, medicina nu s-a simplificat intre timp si asteptarile de la medici nu au scazut atat de dramatic cum crezi tu (adica chiar crezi ca acum studentii sunt de 100 de ori mai prost pregatiti ca acum 15 ani?)