| Cinderellawa a întrebat:

Buna la toti! Intrebarea mea suna astfel:Ce profesie sa imi aleg pentru viitor, designer de interior sau bucatar, ambele imi plac foarte tare.Care dupa parerea dvs este mai buna si in care facultati sa merg mai departe pentru aceasta profesie?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| AdrianXD05 a răspuns:

Salut, bucatar pare o meserie usoara, insa nu e asa, este foarte frumoasa si platita mai ales in strainatate, in rest nu trebuie sa faci facultati, totul tine de ce stii sa faci, e la fel ca la fotbalisti, nu trebuie sa ai scoala ca sa stii cu mingea. Cat despre designer de interior nu prea stiu ce ai putea sa faci in tara, poate afara dar nu se asa platit.

| Cinderellawa explică (pentru AdrianXD05):

Da,dar ca bucatar nu voi putea invata la un colegiu sau liceu, si eu nu vreau sa ma opresc doar la cunostintele pe care le-am acumulat pana in cl. a IX-a.

4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Axeaza-te pe curs de bucatar se plateste foarte bine daca ajungi sa fii un bucatar bun, dar programul este dezastruos! de dimineata pana seara tarziu

| MihaelaDart a răspuns:

Ambele sunt meserii bune si platite bine, asta daca vei lucra in primul domeniu al bucatariei la vreun hotel cu 5 stele sau vreun restaurant fitos de prin Bucuresti. Ca designer de interior trebuie sa urmezi facultatea de Arhitectura din Bucuresti si in timpul facultatii sa te lansezi in diferite evenimente pentru a fi cunoscut, pentru ati fi mai usor la alegerea locului de munca dupa. In Bucuresti in aceasta specializare inca se mai castiga bine daca alegi firma corecta.
Ca bucatar nu exista vreo facultate pentru asa ceva, ci cursurile care este de altfel scumpe depinde de scoala pe care o alegi. Nu poti fi bucatar doar cu cunostinte din liceu, acelea sunt de baza, tu daca vrei sa avansezi iti trebuie si alte cursuri pentru a invata mult mai multe. Totul depinde de localitatea unde esti, poti cauta cursuri ca bucatar. Ceea ce ti-am gasit sunt din Bucuresti si Constanta:http://foodstory.stirileprotv.ro/......e-bucatar, http://www.apropotv.ro/......7-articol. Cu toate ai putea incepe ca ajutor de bucatar la un restaurant pentru a invata preparatele si alte trucuri ale bucatariei, doar asa se ajunge usor usor si Sef Bucatar, prin munca, prin perseverenta si ambitie. Daca iti plac amandoua, fa-le pe ambele in acelasi timp. Reorganizeaza-ti viata pentru a incapea ambele si de a te bucura de viata.

Succes!

| Adry05 a răspuns:

Ca bucatar. Designer interor vor toti sa se faca si nu sunt prea multi oameni care dau bani pe asa ceva.
Faci niste cursuri de gatit.