| minnie91 a întrebat:

Buna, m-am angajat recent la serviciu, si trăiesc cu o temere, ca nu cumva sa pierd locul de munca, cum s-ar interpreta temerea asta, mai bine zis frica?

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Banuiesc ca ai un contract pe 90 de zile(perioada de proba)
Vezi ca teama asta a ta s-ar putea sa te afecteze si sa ai probeleme.
Daca tot esti asa pesimista, gadeste-te ce sa faci si cum sa faci mai bine sa nu iti pierzi locu.
Se stie ca multi angajaza si dupa 3 luni da afara si angajaza altii si tot asa.
Dar nimeni nu va da afara un om care s-a acomodat cu sarcinile cat si in colectiv.
Si cel mai important e sa fi pe domeniul tau, sa faci ce iti place, nu in sila sau din obligatie si din placere.
Succes!

| Bondarel99 a răspuns:

Nu e o tragedie, mai ales pentru cineva tânăr. Sa zicem ca s-ar întâmpla asta, dacă trăiești intr-un oraș se va găsi mereu ceva de făcut. Eu nu lucrez, dar sunt înscrisă pe un grup pe Facebook și văd foarte multe anunțuri de angajare din tot felul de domenii și majoritatea nu cer studii superioare (pentru București). Deci locuri de munca sunt, poate nu peste tot. Și dacă e sa privim din alta perspectiva, vrei sa trăiești aceeași viața pana la pensionare? Nu vrei sa experimentezi mai mult? In loc sa gândești pesimist ca îți vei pierde job-ul, gândește optimist ca vei găsi ceva mai bun.

| RAY a răspuns:

Crezi ca esti singura? sunt multi care azi lucra maine sunt someri, ce loc de munca ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa de incredere in tine iti da aceasta nesiguranta!
Cred ca este partial normala, tinand cont ca esti la inceput intr-un job, dar va trebuii sa-ti impui sa te controlezi ca sa invingi teama asta, ca sa nu cazi in cealalta extrema, aratand celor d ela munca ca esti slaba pregatit, si nu poti face face sarcinilor de servici.
Poti schimba teama asta si-ti poti ridica incredrea in tine, daca iti impui sa fii pozitiva si SUB NICIO O FORMA sa nu mai aduci in discutie, sau sa gandesti negativ, pentru ca atragi chestiile nagative.

| Sn4k3 a răspuns:

Inseamna ca nu ai incredere in tine si nu crezi ca esti destul de buna in ceea ce faci.

| Hexiled a răspuns:

Buna ziua, nu trebuie sa stai cu aceasta temere indiferent de situatie. Atata timp cat dumneavoastra v-ati angajat, lucrati cu simt de raspundere, organizat, calma si relaxata, astfel daca dumneavoastra aveti incredere in sine, lucrati ca un angajat cu simt de raspundere nu ar avea de ce sa va dea afara. Iar daca faceti toate acestea si totusi sunteti concediat macar aveti certitudinea ca ati dat tot ce a fost mai bun pentru a ramane la acel serviciu.
Un citat de incurajare care sper sa va incurajeze: „Oamenii care luptă pot pierde. Oamenii care nu luptă au pierdut deja."

— Bertolt Brecht

| WorldTraveler2553 a răspuns:

Fă tot ce e necesar ca să-ți păstrezi locul de muncă! Muncește și nu renunța!
Și nu uita: frica nu există! tu o creezi, tu o poți distruge!
Baftă.