| RazviRazvan22 a întrebat:

Bună, m-ar putea ajuta cineva cu un sfat?
Am văzut recent ca se poate face profesionala sa devii contabil. Știe cineva dacă am nevoie de studii superioare și nu știu, sa știu neapărat o limba străină?
Aștept răspunsuri de la persoanele care chiar știu despre ce vorbesc. Mulțumesc

6 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Scoala profesionala e apa de ploaie, nu te va angaja nimeni ca si contabil doar cu asta. Incearca sa te pui in locul unui patron sau director, angajezi pe cineva care nu ia BAC-ul sau il ia cu nota mica si nu reuseste sa faca o facultate? Si nu doar ca il angajezi, dar ii lasi pe mana actele si banii firmei, eu nu cred si nu as face asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Contabil autorizat nu poti deveni decat dupa ce ai terminat liceul, BAC-ul, facultatea si ti-ai luat licenta.

Dar poti face contabilitatea primara, ca simplu functionar, daca ai un curs de contabilitate terminat, sau ai terminat un liceu cu profil economic/contabilitate si ai luat BAC-ul.

In ce priveste cunoasterea unei limbii straine, este ceruta doar in situatia in care compania are relatii externe cu strainii, dar conditia asta, este de obicei mentionata in oferta lor de angajare.

| Donsavas a răspuns:

Devii contabil primar, nu contabil sef. Pentru asta, iti trebuie masterat sau facultate în contabilitate.

| ancaval a răspuns:

Ar trebui să fie la tine în oraș un Centru de Calificare Profesională, sau alte "școli" cu diferite cursuri, printre care și contabilitate.
Se fac cursuri de contabilitate, cam 2-3 luni. Primești diplomă de la Ministerul Educației. Poate ai noroc și te ajută ei cu un loc de muncă, pentru că au cunoștințe.

Sau faci facultatea.

Școala Profesională e sub liceu. Nu cred să te angajeze cineva cu profesională. Mai interesează-te.

| Speranta12 a răspuns:

Treaba e urmatoarea: cu un curs oarecare, devii un simplu functionar care nu are stapanire 100% pe munca sa, deoarece nu are studii suficiente de contabilitate. Contabilitatea este un domeniu vast, stufos si reglementat strict, ceea ce determina sa fie imperios necesare studiile de licenta si apoi masterat in acest domeniu. Dar, pentru a fi contabil autorizat, trebuie sa absolvi facultatea si sa treci de cursul si examenul de intrare, apoi stagiul de 3 ani, apoi de examenul de finalizare (destul de greu) de la CECCAR. Iar expert contabil ajunge doar cel care are studii complete in contabilitate. La fel, pe langa facultate, trebuie absolvit si cursul de 3 ani de la CECCAR. Doar CECCAR te autorizeaza ca sa fii contabil in Romania.

Orice nu e autorizat de CECCAR, nu se poate numi contabil. Cel mult, un simplu functionar cu studii medii finalizate. Iar salariile in acest rang sunt la inceput de la salariul minim, crescand odata cu anii, pana pe la vreo 2000-2500 lei.

| Nume6 a răspuns:

In ziua de azi, in tara asta daca ai pile ajungi si ministru. Nu te mai obosii cu studiilewinking