| uwu7 a întrebat:

M-au interesat studiile cu bursa intr-o facultate din Japonia (fiind in Romania) si am cautat pe https://www.ro.emb-japan.go.jp/itprtop_ro/index.html (site-ul Ambasadei Japoniei in Romania) conditiile pentru a intra la o astfel de facultate. Ceea ce m-a nelamurit pe mine a fost media generala cu care trebuie sa intri. Adica trebuie sa ai o medie anume sau conteaza doar examenele pe care ti le vor da ei?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa ai medii foarte mari, ca sa poti intra la o beneficia de bursa, la o asemenea facultate.
Dar toate celelalte conditii le intrunesti, deja?

Bursa de studii de 1 an in domeniul culturii si limbii japoneze, octombrie 2020 - septembrie 2021
CONDITII DE ÎNSCRIERE A CANDIDATILOR:
Sa fie studenti in anul II sau anul III la limba japoneza la o universitate din Romania. Intrucat una dintre conditiile de participare la acest program este ca cei care au fost selectionati sa fie in continuare studenti si dupa ce vor fi terminat studiile in Japonia, studentii de anul III care vor fi selectionati pentru acest program vor putea sustine examenul de absolvire a facultatii doar la intoarcerea din Japonia.
Sa fie nascuti intre 2 aprilie 1990 si 1 aprilie 2002.
Sa cunoasca foarte bine limba japoneza si sa aiba temeinice cunostinte de limba engleza.
SELECTIA CANDIDATILOR
În vederea selectionarii candidatilor, Ambasada organizeaza un examen de limba japoneza pe data de 22 februarie a.c., la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine a Universitatii Bucuresti (Str. Pitar Mos nr. 7-13) de la ora 10.00.
Candidatii sunt rugati sa aiba asupra lor actul de identitate si creion pentru scris.
Candidatii cu rezultate foarte bune la examenul scris, vor fi invitati sa se prezinte la un interviu pe data de 28 februarie, la sediul Ambasadei Japoniei.
Instructiuni si conditii de inscriere

Studentii interesati de acest program sunt rugati sa se adreseze profesorilor de limba japoneza de la institutiile de invatamant unde sunt inscrisi sau sa contacteze sectia culturala a Ambasadei Japoniei pana pe data de 14 februarie a.c., la numerele de telefon: 021-319.18.90/91'

| uwu7 explică (pentru Violleta2022):

Buna! Vreau sa mentionez ca ce mi-ai trimis tu sunt strict inscrierile pentru programul de burse pentru studiul limbii si culturii japoneze. Pentru o bursa de undergraduate student nu trebuie sa studiezi deja limba japoneza intr-o universitate din tara.

Si nelamurirea mea era daca la admitere conteaza doar nota de la examenele pe care ti le dau ei sau conteaza si media generala din liceu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru uwu7):

Asta nu stiu, dar cred ca poti sa suni la ei si sa pui intrebarile la care ai nelamuriri.