| Alexandramc13 a întrebat:

Buna,mă adresez celor care știu cu ce se mănâncă kinetoterapia.

As vrea sa urmez facultatea de kinetoterapie și sa avansez in acest domeniu.

Îmi puteți da câteva sfaturi despre acest domeniu?

Vă mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Fata vecinei mele din Romania a urmat Facultatea de Educatie Fizica si Sport si din anul al doilea de studiu s-a specializat pe Kinetoterapie. Asa cum a facut ea pe atunci, asa iti recomand si eu de altfel, sa te inscrii la kinetoterapia din cadrul Facultatii de Sport si nu cea din Facultatii de Medicina, deoarece cei de la sport sunt mai cautati avand in vedere ca kinetoterapia inseamna recuperarea sportiva in principal, desi si recuperarea terapeutica dupa un eveniment neplacut, accident etc. Kinetoterapeutii pot lucra in cadrul gereatriei, masajului terapeutic, masajului postoperator etc, avantajul este ca pe acest drum exista foarte multe locuri de munca.

In primul an de studiu, materia de baza este anatomia cand se face si sportul, iar cam tot ce se studiaza si la Facultatea de Medicina desi mai putin si nu prea aprofundat neavand nevoie de toate notiunile de acolo.

Un absolvent in kinetoterapie poate lucra in orice sectie de spital, policlinica, salon de infrumusetare, sala de fitness, un centru spa sau un cabinet de kinetoterapie privat.

Mai multe detalii despre aceasta specializare o gasesti in cadrul Universitatii de Educatie Fizica http://unefs.ro/index.php?l=RO&mp=6&m=12&p=35

Oricum daca alegi acest drum, inseamna ca ti-ai ales o meserie frumoasa si nu numai, banoasa. Peste tot sunt cereri, fie in Romania, fie peste hotare.

Succes!

| Alexandramc13 explică (pentru MihaelaDart):

Mulțumesc frumos pentru ajutor, o sa-mi fie de folos, momentan sunt in clasa a 11, dar vreau sa mă pregătesc intens pana la andmiterea de la facultate. Mulțumesc încă o data
O seara frumoasa

2 răspunsuri:
| anonimus123456789102000 a răspuns:

Sora mea a facut facultatea de kinetoterapie si sport. Nu stiu ce sa zic. Nu si-a gasit de munca nicaieri in domeniul asta. Acum a plecat in America, dar ma rog... in fine. E chestia ca iti gasesti greu de munca in acest domeniu. Poate tu vei fi mai norocos. Iti urez mult succes, e o facultate destul de grea. Sper ca ti-am fost de ajutor happy