| MaraMadalina1888 a întrebat:

Buna, ma gândeam la liceu si la meseria de medic psihiatru, si am vazut ca se ocupa de oameni bolnavi( ma gandesc ca cei bolnavi mintal) am văzut un film in care fata lua un,, interviu" unui nebun si mi s-a parut extrem de interesant si mi-am dat seama ca imi place aceasta meserie. Vreau sa stiu cu ce se ocupa psihiatrul, are un birou in care vin pacienti sau merge persoanal in spital sa vada despre ce e vorba încercând să ce? Sa vindece nebuni? Vreau sa stiu tot despre această meserie si despre ce profil pot merge, am auzit ca medicina...Cat se castiga din psihiatrie?

Răspuns Câştigător
| vmalex21 a răspuns:

Salut
Daca tu folosesti cuvinte precum nebuni e clar ca nu ai ce cauta in aceasta meserie. Oamenii aia sunt bolnavi si sufera chiar daca nu neaparat fizic.Si daca mai pui problema si de castig e clar ca nu ai ce cauta intr-o profesie in care trebuie sa iti folosesti cunostintele si invatatura pentru a ajuta niste oameni aflati in situatii grave.Ti-o spune un viitor cadru medical.Totusi ca sa iti dau si un raspuns iti spun ca pentru Fac. de Medicina e recomandat sa urmezi profilul Real-Stiinte ale Naturii iar apoi studiezi Medicina si te specializezi pe Psihiatrie.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu e de tine meseria asta. Cauta-ti altceva.

| MaraMadalina1888 explică (pentru darrio2007):

Nici macar nu stii daca e sau nu de mine.Nu cred ca trebuie sa vorbesti fără să cunoștiwinking

| darrio2007 a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

Din modul cum ai formulat intrebarea e clar ca e vorba de tine. Lasă vrăjeala.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti face orice liceu doresti, fiindca asta conteaza mai putin.
Dar ca profesie de medic psihiatru, trebuie sa faci facultate de medicina.
Salariul la psihiatrie nu-i mare, fiindca nu se fac operatii, fiind mai mult o procedura de observatie si tratament.
Personal, cred ca este o meserie urata, fiindca intrii numai cu nebuni in contact si te lupti cu morile de vant, sa incerci ai intelege si comunica cu ei. Multi medici psihiatrici ajung la pensie, ei insisi bolnavi mental.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un nebun este un om bolnav. El are PC-ul dintre urechi virusat. Medicul psihiatru aplică antivirus.

| RKBlue a răspuns:

Ca sa devii psihiatru trebuie sa te faci medic,deoarece psihiatrul este un medic.
Psihiatria e a sora mai mare a psihologiei.
Nu primesti un cabinet.
Dupa ce faci rezidentiatul vezi daca gasesti un loc liber pe undeva.
Treaba unui psihiatru e sa asculte pacientii, sa-ii indrume, astfel incat sa isi depaseasca problemele, pe cat posibil.
Psihiatrul nu vindeca nebuni, ci lucreaza cu persoane cu probleme dar si persoane fara probleme.De exemplu cei care vin la un consult psihiatric, persoanele cu anxietate, depresie, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicul Megan Shields afirma :"the bottom line is that psychiatrists know nothing about the mind, treat the individual as no more than an organ in the head ( the brain) and have about as much interest in spirituality, standard medicine and curing as an executioner would have in saving lives ".

| aneliram a răspuns:

Facultatea de medicina iti trebuie, are cabinet, bine si acasa, poate lucra si la spital. Si nebunii aia pe care ii vindeca se numesc pacienti.