| Fundă25 a întrebat:

Buna!
Ma gandesc ca pe viitor sa plec intr-o tara straina. Adica asa mi-as dori. Si as vrea sa invat o limba straina intre timp. Stiu ca engleza este mult mai buna ca franceza, dar nu prea le am cu engleza. Eu una ma descurc mult mai bine la franceza. Voi ce credeti ca ar trebui sa fac? Sa ma bazez mai mult pe engleza si sa incerc sa o invat sau sa avansez in franceza?
As dori si un site, sau ceva, unde pot invata engleza/franceza mai bine.

Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| SaraAldi a răspuns:

Si eu am aceleasi ganduri.Eu ma descurc bine la engeza, cu accentul, cu cititul deci e ok, dar problema mea este ca am facut engleza doar 4 ani iar franceza 7 ani.Cu toate astea le egalez si imi plac am2.Totusi toata lumea trage pe engleza ca e cea mai vorbita limba, inainte de asta franceza a fost, Franta a fost cea mai dezvoltata economic, etc. Tu, daca te pricepi la franceza, fa ce iti place ca sa iti fie usor, sa te descurci pe viitor. Cel mai usor ar fi sa ceri sfatul unei persoane adulte sau sa cauti informatii despre studiile straine.Asta o sa fac si eu. Te-am pupat.
Funda?

| Bl3ndDjBl3nd a răspuns:

Parerea mea : bazeazate pe engleza pentru ca e nr. 1 in lume tongue si pe langa asta franceza e cam plictisitoare happy dar u faci cum vrei

| Giulia_7179 a răspuns:

Mai bine mergi la meditatii si inveti ori engleza ori franceza happy

| aliss23 a răspuns:

Eu as merge in Anglia. Engleza este mult mai usoara si mai vorbita decat franceza...eu zic sa inveti engleza.
sunt multe carti "invata engleza fara profesor" si sunt foarte bune.

| LiveWhileWereYoung a răspuns:

Ai putea sa te bazezi mai mult pe franceza daca iti place mai mult

| AndreiH a răspuns:

Sfatul meu, daca vrei sa pleci in strainatate, ar fi sa pleci la studiu.
Cel mai usor in caz ca esti aproape de varsta de plecat la facultate ar fi sa iei legatura cu cei de la EDMUNDO, care te vor consilia gratuit daca te decizi sa aplici la studii in strainatate, inclusiv in Franta.