| theo123 a întrebat:

Buna ma intereseaza sa stiu ce acte mi ar trebui sa ma pot inscrie la o facultate in londra? va multumesc astept raspuns

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Poti urma orice facultate in U.K.cu o singura conditie:sa obtii certificatul de competenta in limba engleza:testul Cambridge, IELTS sau TOFEL; dupa ce ai obinut acest certificat acceseaza site-ul agentiei UCAS-il gadesti cu usurinta pe internet-si acolo vei gasi toate informatiile care te intereseaza.De altfel prin UCAS poti aplica la orice universitate englezeasca, din Londra sau din oricare alta parte a Angliei.Succes!

| theo123 explică (pentru April):

Multumesc pentru raspuns...acest test banuiesc ca trebuie sa l dau in LONDRA nu? conteaza media de la bac? va multumesc o zi buna

| April a răspuns (pentru theo123):

Nu,testul nu trebuie dat la Londra; la Bucuresti si in toate marile orase ale tarii:Iasi,Cluj,exista o institutie care se numeste British Council, care se ocupa cu organizarea unor astfel de teste.Te duci acolo,, te inscrii si dai testul.Mentionez ca ei ofera si cursuri. Dupa ce dai testul toata documentatia pleaca in Anglia, acolo e corectat totul apoi vin rezultatele, la testul Cambridge in vreo 2 luni.Nu spui in ce clasa esti, dar ai grija s-o iei din timp.Numai bine.

| theo123 explică (pentru April):

Eu momentan sunt plecata in SPANIA si urmez un curs de infirmiere.mi as dori sa continui pe acest domeniu si in acelasi timp sa-mi caut si un loc de munca pe ce am studiat...si banuiesc ca acest test il pot da si aici...am inteles ca pe acest domeniu se cauta de munca ai idee? conteaza media de la bac? multumesc

| April a răspuns (pentru theo123):

Se stie ca infirmierele,asistentele,medicii si orice tip de personal medical este foarte cautat nu numai in Anglia,dar in intreaga Europa, asa incat, cred ca te-ai orientat foarte bine.Media la bac conteaza numai la anumite universitati, nu la toate; dupa cate stiu la Cambridge sau Oxford nu sunt primiti absolventi cu mai putin de 9. ; dar altele primesc si cu 7.Cred ca si in Spania exista posibilitatea sa dai testul de engleza; ramane sa afli unde.Numai bine.

| MMihai a răspuns:

Nu este important unde este amplasată facultatea, ci ce învață studentul.
În diverse domenii, poate se justifică, să faci niște studii post universitare, în străinătate.

| MMihai a răspuns:

Să faci o facultate în străinătate te costă mult mai mult, decât să faci aceiași facultate în România, și cu toate prostiile care se spun despre învățământul superior Românesc, este totuși performant, și nu este inferior celui din alte țări.
Pentru doctorat poate ar avea logică să te să te gândești la un doctorat în străinătate, că ei au laboratoare ceva mai bine dotate.
Dacă nu găsești site-rile facultăților, poți să întrebi la biblioteca britanică, la consulatul lor sau la ambasadă și te vor ajuta cât de cât.
Taxele lor sunt mai mari, viața este mai scumpă șamd. plus că ai nevoie de multe cărți care sunt și ele mult mai scumpe.
Depinde și ce facultate vrei să urmezi, dar îți recomand să te gândești serios la studii postuniversitare în străinătate.
Nu cunosc costurile studiilor la Londra, în SUA sau în Canada.
Și în SUA sunt universități de prestigiu, în anumite domenii.
Dar eu ți-aș recomanda să te informezi foarte atent și sub aspectul costuri performanțe, avantaje, dezavantaje.
Sunt universități bune și în Australia.
Sunt facultăți care acordă burse de studiu substanțiale, care acoperă bine cheltuielile unui student într-o anumită țară.
Dacă poți prinde o asemenea bursă foarte substanțială, care să acopere toate cheltuielile tale ca student, s-ar justifica să îți faci o asemenea facultatea în străinătate, că atunci te costă mai ieftin facultatea din străinătate, decât dacă faci facultatea în România.
Oricum mult succes, să obții în domeniul în care vrei să urmezi facultatea, o bursă substanțială, chiar dacă este la Camberra, la Sydney sau la Melbourne în Australia sau la Wellington sau la Auckland în Noua Zeelandă!

| theo123 explică:

Multumesc mihai pentru raspuns...eu momentan sunt in spania si urmez un curs de infirmiera mi as dori sa continui p acest domeniu.in tara am fc si un curs de "sora crucea rosie "care am auzit ca mi este folositor...si m am indreptat catre U.K pentru ca am auzit ca e mult mai bine ca in alte tari.am si o prietena in Scotia care mi a spus sa incerc sa ma inscriu la o facultate k nu este asa de greu desi mi a fost f greu sa cred ca poate fi asa usor sa-mi pot continua studiile acolo.m am gandit sa-mi caut o agentie care sa ma ajute sa plec pe ceea ce am studiat dupa ce termin acest curs.multumesc frumos pentru sfat.acest raspuns o zi buna