| Fulga26 a întrebat:

Buna,ma numesc Fulga si sunt in clasa a XII-a pe profil stiinte sociale.Ce cariera mi s-ar potrivi?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cariera... in reclame.

| KodrutZ a răspuns:

Vaca de lapte.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De fulg.
Lasand gluma la o parte, nimeni nu poate sti ce calitati. O profesie (ar fi foarte bine) se alege functie de calitati necesare profesiei nu de pregatirea generala. Pregatirea generala este si ea importanta dar nu influenteaza foarte mult cariera. Ori, noi, n-avem de unde sti ce calitati ai tu. Intreaba pe cineva care te cunoaste, un apropriat.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iubito...vezi ce spune la horoscop.

| seth2016 a răspuns:

Poate ar fi bine sa mergi la consiliere profesionala la o universitate. Unele ofera astfel de servicii viitorilor studenti.

| GoldandSilver a răspuns:

Nu stim ce cariera ti s-ar potrivi daca tu ne oferi doar profilul la care inveti. Din start, materiile exacte nu ti s-ar potrivi, totusi, depinde de tine. Iti recomand o consiliere!

| Biancaaaas a răspuns:

Dragă Fulga, nu pot să îți spună alții ce carieră ți s-ar potrivi ție personal doar dacă ştiu despre tine profilul la care eşti în liceu. Vezi ce ți-ar place ție mai mult şi la ce te-ai pricepe. Ex jurnalism, drept, litere, geografie, ase, psihologie.

| RinSan12 a răspuns:

De tuns gazonul. Ai face o treaba mai buna decat coasa.

| ionesco213 a răspuns:

Cariera e o noțiune destul de vagă. Caută în jur oameni care fac anumite meserii și analizează cim poți ce fac ei zi de zi sau dacă ai apropiați care deja au așa-zise cariere, află de la ei cât mai multe. Chiar dacă ești la științe sociale, nu conteză, poți face ce vrei dacă depui efort de calitate. În România trebuie însă să depui mai mult efort față de alte țări, sistemul educațional e varză, internshipurile sun quasiinexistente etc. Voi reveni.