| anonim_4396 a întrebat:

Buna, ma poate ajuta cineva cu vreun pont, nu ma simt tocmai ok, am aplicat la 2 job-uri si nu m-au selectat pe mai departe. Desi este dubios faptul ca la unul dintre job-urile la care am aplicat, am trecut peste 3 etape de interviu ca sa primesc un raspuns nefavorabil.

As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu vreun loc de munca prin Bucuresti. Sau ceva remote de acasa in regim telemunca, vorbesc limba engleza fluent am experienta in vanzari. Am studii medii finalizate si in principiu ma pricep sa lucrez de pe pc.

Pur si simplu ma aflu intr-o situatie precara si simt cum nimic nu merge bine.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu vreun loc de munca prin Bucuresti"

singurul ce-o poate face, ești TU. Perseverează, fii mai bun decât ceilalți (candidați)!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te-am trecut pe lista mea.
Dacă ai ce mânca azi, stai bine.
Pe mâine.

| Frank51 a răspuns:

Wow, 2 joburi, eu am aplicat la 20 de joburi și am primit răspuns nefavorabil, și tot nu mă plâng laughing cred ca este timpul să te maturizezi, apoi toate se vor rezolva încet încet.

| Frank51 a răspuns:

Un om matur în primul rând nu dă vina pe nimeni pentru situația în care se află. Nu știu ce calificare ai, nu știu ce experiență ai, dar până și cei care curăță scările de bloc iau mai mult decât 1300, deci la faza asta nu te credem.

| Frank51 a răspuns:

Nu e obligat niciun angajator să îți dea ce salariu vrei tu, îți dă fix cât vrea el. Ști care e avantajul unui om matur? Că refuză salariul și cauta unde i se dă cât vrea.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ești prea ușor de dezamăgit laughing 2 joburi...
Trebuie sa aplici la foarte multe ca să-ți crească probabilitatea de a fi angajat. Sunt o grămadă de candidați peste tot, nu-ți pune baza că a fost bine interviul, că oameni potriviți pentru post sunt mulți și trebuie să ai puțin noroc să fii ales chiar tu.
N-o să-ți dea nimeni un job așa, deși ai putea pune mesajul asta pe grupuri de Facebook din orașul tău.

| RobertMoon a răspuns:

Lasă vrajeala că nu-ți oferă nimeni 1300 lei. Până și o femeie de serviciu ia mai mult și tu zici că primeai 1300 lei și știi să faci nu știu ce, că nu cauți pe olx sau nu știu unde. Daca ai nevoie de bani cauți oriunde, nu trebuie sa fii atât de selectiv; dacă nu mai stai 2-3 luni pe bară până găsești ceva.

| Crackman a răspuns:

Încearcă sa vezi pe olx la locuri de munca.
Poate ai acolo noroc

| mastadont a răspuns:

Singurul lucru pe care îl poți face e să continui să cauți, toți am trecut prin așa ceva la început. Eu am aplicat la vreo 10 de joburi și am fost respins până am reușit să găsesc ceva OK, așa că nu dispera că nu-i sfârșitul lumii.

| Legion7X a răspuns:

Cine îți dă ție 1300 net? Într-o fabrică salariul este de 1700 1800 net cu tot cu bonuri. Avans și lichidare. Nici vânzătoarea nu ia 1300. Aceia pe santier câștigă 4000 lei

| Legion7X a răspuns:

Ai doar cursuri Sau și o facultate intr-un anumit domeniu? Medii înseamnă 12 clase cu bac sau fără bac. Limba contează și aia, dacă necesită la locul de muncă. Dar s-ar putea sa fie utilă s-ar putea să nu fie.

| DontCryLittleHeart a răspuns:

Buna, voiam sa va spun ca am sters raspunsurile la aceasta intrebare, pur si simplu nu vad sensul de a ma justifica catre fiecare in parte. Eu stiu ce oferte de salarizare am primit, fiecare este liber sa creada ce doreste. Consider ca nu merita sa fac o intreaga conversatie in contradictoriu. Intrebarea initiala avea ca scop o oarecare motivatie din partea unor straini, pentru ca simt ca nu mai pot si ca mi se intampla niste lucruri negative pe care le atrag fara sa vreau. O zi buna, tuturor!

| Frank51 a răspuns (pentru DontCryLittleHeart):

Păi noi asta încercăm, să te ajutăm. În primul rând ai văzut reacția noastră asupra salariului acela, ceea ce denota clar faptul că nu cauți unde trebuie sau nu îndeplinești niște cerințe pe care le cere angajatorul.

Referitor la acel salariu, chiar este bătaie de joc, eu am avut 1400 de lei salariu acum 6 ani, când am terminat liceul și era minimul pe economie 800 de lei, deci când auzi de salarii mici să nu mai stai pe gânduri și să cauți în alta parte.

Dacă ști engleză atunci 100% te vor lua la Cgs, ntt, sykes, comdata, etc, unde salariile încep de la 2500 de lei. Pe schimb de noapte am un coleg care a avut luni în care a luat peste 5000 de lei net.