| Roxanne_7564 a întrebat:

ma puteti ajuta cu caracterizarea personajului Blla Swan din Twilight? va rog frumoos puppy dog eyes
mersi :*

Răspuns Câştigător
| RalucaScumpika a răspuns:

Bella Swan este un personaj fictiv și protagonista seriei Amurg, scrisă de Stephenie Meyer. Seria Amurg, care e alcătuită din romanele Amurg, Luna nouă, Eclipsa, și Zori de zi, e narată în general din punctul de vedere al Bellei.
După ce pleacă din însoritul Phoenix, unde locuia mama ei, Renée, pentru a se muta în înnoratul oraș Forks împreună cu tatăl ei, Charlie, Bella face cunoștință cu membrii misterioasei familii a doctorului Cullen și se îndrăgostește nebunește de Edward Cullen. La scurt timp după aceea, ea își dă seama că în spatele obiceiurilor stranii ale familiei se ascunde un secret tulburător: ei sunt de fapt vampiri. Bellei însă nu îi pasă de asta, ba, mai mult, disperată să nu își piardă iubitul, ea îl imploră să o transforme și pe ea într-un vampir. Edward însă nu își dorește asta, și, în cele din urmă, hotărăște să o părăsească, în speranța că ea va putea duce o viață normală în absența lui. Plecarea lui însă o aruncă pe Bella în cea mai neagră disperare, disperare din care numai prezența lui Jacob Black, un vechi prieten de familie, izbutește să o scoată. Jacob este însă vârcolac și dușmanul vampirilor din naștere, așa că, atunci când Edward se întoarce în cele din urmă la ea, Bella e forțată să renunțe pentru o vreme la prietenia cu el. Încetul cu încetul, fata își dă seama că sentimentele ei pentru Jacob depășesc simpla prietenie, însă dragostea ei pentru el nu este suficient de mare pentru a o determina să îl părăsească pe Edward, cu care se mărită în cele din urmă. După ce dă naștere copilului lui Edward, o fetiță pe nume Renesmee, Bella devine și ea vampir.

4 răspunsuri:
| Roxanne_7564 explică:

Bella* scuzati!

| Roxanne_7564 explică:

Si asta ce-ar vrea sa fie? raised eyebrows

| Roxanne_7564 explică:

Probleme? happy

| 123Andreea a răspuns:

Pai...
Bella Swan(Cullen)este o fata simpla, puternica, frumoasa, sensibila, etc...
Se indragosteste de Edwar Cuullen un tanar de 19 ani.
Bella fiind curioasa din fire cauta inforatii asupra lui Edward...si afla ca este vampir.:O
Bella nu tine cont de acest fapt ci iubirea pe care o simte pentru Edward creste din ce in ce ma mare.
Bella a infrant chiat si moartea, revenin la Edward si la Renessme(fiica ei)