| FjlkJf a întrebat:

Buna,mă tentează Facultatea de Medicina din Timișoara, mai exact pe specializarea asistență generala.Stiti cum se face admiterea, la fel ca la celelalte specializări? Și aici ai nevoie de cunoștințe din chimie si fizică?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, la fel ca celalte. Se da un examen la biologie si unul la chimie.
Nota de la bac nu conteaza, cum a zis individul de mai jos, doar in masura de a-l avea luat, si nah, cu o nota de bun simt totusi.
Nu cred ca mai ai sanse sa intri acum, e cam tarziu sa te apuci de invatat, e foarte mult. happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru Adry05):

Se pare ca ai dreptate si media de la bac nu mai conteaza deloc la UMF Timisoara specializarea: MG.
Doar ca nu e la fel ca la celelelta, de exemplu la AMG conteaza si bacul, si la alte facultati din tara chiar si la MG conteaza si nota din bac...

| CuriousStuff a răspuns:

In Timisoara mi se pare ca este si privata, acolo nu stiu, dar la cea de stat admiterea se face pe baza notei de la bac si a examenului de admitere. Trebuie sa ai cunostinte destul de bune atat de chimie cat si de fizica, pentru din chimie sunt intrebari la admitere (din cate stiu). Si cunotinte foarte bune de biologie/anatomie, tot pentru admitere.