| Madpandicorn a întrebat:

Mai am aproximativ doua luni pana la admiterea la liceu si inca nu m-am hotarat ce profil sa aleg dintre pedagogic si stiinte sociale.
As vrea ca mai departe sa fiu jurist sau editor de carti, gen sa citesc manuscrise sau chiar sa traduc carti, insa nu stiu pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru niciuna dintre ele.
Lectura e una din pasiunile mele, asta ar fi motivul pentru a doua alegere, insa nu stiu daca ar trebui sa urmez facultatea de litere sau cea de jurnalism si nici daca se castiga bine.
Pentru jurist, e doar o optiune si nu sunt sigura ca m-as descurca la facultate.
Ati putea sa-mi dati cateva date despre fiecare si sa spuneti care optiune e mai buna pe viitor si ce profil?

2 răspunsuri:
| VSC10 a răspuns:

Daca esti o persoana caruia ii place sa citeasca si esti deschisa spre partea acesta cu literatura/poezia iti recomand sa urmezi filologia. Este un profil unde o sa studiezi mult romana, engleza, fraceza/germana, dar si istoria si latina. E bun pentru partea aceea cu cititul de carti si manuscrise. Stiitele sociale sunt un profil usor, in special li se potriveste celor carora le place sa vorbeasca mult. Adica celor care vor sa devina jurnalisti, parlamentari, sau sa lucreze in domeniul public, adica cu oamenii. Pedagogia. ei bine de aici o sa iesi o invatatoare/educatoare, nu prea are de a face cu pasiunile tale. Bineinteles ca mate-info este un profil complex, care iti deschide o paleta mare de optiuni pentru viitor(sunt la acest profil). Nu te speria de el, nu este chiar atat de groaznic. Exista si varianta bilingv, care ti s-ar potrivi. Trebuie sa te gandesti bine la ce vrei sa faci si sa alegi cu inima, instinctul si sa faci ceea ce iti place. Succes!

| Madpandicorn explică (pentru VSC10):

Multumesc! Sunt la stiinte sociale de 3 luni de acum. laughing Imi place destul de mult, am nimerit profesori foarte buni si un colectiv genial, simt ca am ales profilul potrivit fiindca am si timp de citit, e un profil destul de lejer in majoritatea timpului, si intre timp, m-am gandit mai bine si chiar vreau sa urmez dreptul, deci am ales destul de bine dupa parerea mea.