| lovegirl15 a întrebat:

Buna,membri TPU!
Am o intrebare pentru voi! happy
Sunt clasa a10a,profilul filologie-bilingv engleza.
Si consider ca ar fi cam timpul sa ma gandesc serios la ce sa urmez mai departe.
Eu m-am gandit la niste variante, insa sunt foarte nehotarata.Stiu ca mai inca timp,dar ma gandeam sa mai cer niste pareri.
Avand in vedere profilul pe care il urmez, nu ar fi atat de multe optiuni precum la real.
Eu as fi vrut sa urmez Dreptul, pentru ca asta cred ca mi-ar placea sa fac in viitor.Insa eu sunt o fire mai retrasa, timida iar unele rude zic ca nu mi s-ar potrivi...
O alta varianta ar fi psihologia.
Literele nu prea ma atrag.Adica,meseria de profesor,e una frumoasa in felul ei, insa eu as vrea si o meserie care sa iti asigure un trai mai bun...Iar profesorii nu prea au salariu mare.
Ce alte optiuni as mai avea? Ce alta facultate as mai putea urma avand in vedere profilul la care sunt?
Nu vreau raspunsuri rautacioase. Daca credeti ca nu ma puteti ajuta cu un sfat, va rog sa nu comentati.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Faci turismul, inveti in paralel inca vreo doua limbi in afara de engleza, si te poti angaja ca ghid turistic oriunde. Sau mai simplu, faci un curs autorizat de ghid turistic, nu-ti trebuie facultate pentru asta.
O alta varianta ar fi sa faci relatii internationale, poti sa ajungi diplomat atasat la o ambasada, ambasador chiar, sau ghid turistic. :p

| schmoll a răspuns:

Ceau,eu sunt a 12, si eu ma gandeam ca tine ce o sa fac pe viitor mai ales ca termin real,omul este structurat pe doua parti de creier una stanga una dreapta,cea stanga e partea logica orientata pe matematica,logica, numerologie, si dreapta pe partea de uman, asculta-ti inima fa ce simti, eu am descoperit in a 10 dupa o tulburare mi-am dat seama ca iubesc sa ajut omu,am citit o carte de psihologie si au urmat inca cateva zeci,fiecare om are un sens, doreste-ti mult sa-l descoperi, omul este o fiinta extraordinara dupa chipul si asemanarea creatorului, ajung la asemanare prin iubirea neconditionata, mult succeshappy

| TheBoY a răspuns:

Buna, eu sunt baiat, sunt la filologie si vreau sa ma duc la drept. Daca iti place sa comunici cu oamenii poti sa te duci la pshihologie.

| mateia a răspuns:

Lasa ce zi rudele ca ti se potriveste sau nu. Gandeste-te ce ti-ar PLACEA, pur i simplu apoi pui in balanta competentele pe care le ai si te hotarasti. Te-ai gandit la o cariera in televiziune? Si nu neaparat in fata camerei, asa cum ar fi primul gand? Asta apropo de o viata mai buna.
Ia uita-te aici:scoaladeteleviziune.ro

| AnaMariarecan17 a răspuns:

Eu vreau sa merg la medicina, in Cluj e o meserie banoasa zic eu si nu conteaza ca esti timida, atata timp cat inveti si stii ce ai de facut totul e floare la ureche.

| lovegirl15 explică (pentru AnaMariarecan17):

Da,numai ca medicina nu prea se leaga de profilul meu.Din a11a nu mai fac mate, fizica, chimie...Iar in a9a si a10a,atat cat fac, se face la un nivel mai mic fata de clasele de real