| anonim_4396 a întrebat:

Mi-ar plăcea foarte mult să devin actor și am niște întrebări :
-Ce liceu trebuie sa urmezi?
-Trebuie obligatoriu facultate sau ceva?
-Cum pot participa după la un cast? Va trebui să iau legatura cu managerul directorului respectiv?
-Credeti ca un român ar putea participa sau avea succes într-un serial american?
Chiar mi-ar plăcea din toată inima să pot face parte dintr-un serial gen The Walking Dead sau multe altele.

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ce liceu trebuie sa urmezi?
Orice liceu poti face. In timpul studiilor poti sa te inscrii la cursurile de actorie si teatru din localitatea ta, cauta pe google, astfel de scoli numai pe aceasta categorie.

-Trebuie obligatoriu facultate sau ceva?
Da. Facultatea de Teatru si Actorie.

-Cum pot participa după la un cast? Va trebui să iau legatura cu managerul directorului respectiv?
Poti participa din timpul facultatii pentru a practica pentru a te invata cu actoria, apoi dupa terminarea facultatii la teatru angajat si de acolo ti se vor deschide drumurile, cunoscand mai multe personalitati. Acestia in timp te vor invata.

-Credeti ca un român ar putea participa sau avea succes într-un serial american?
Sunt destui romani actori care au jucat in filmele de la Hollywood. Momentan axeaza-te pe prezent, invata limbi straine nu numai engleza, lectureaza, daca ai o abilitatea si in muzica, poti face cursuri si pentru asa ceva. Sunt actori care au voce altii care sunt buni si in dans/balet. Usor usor le faci pe toate, doar ambitie daca ai poti ca visul sa devina realitate.

| EduardEdu1994 a răspuns:

Salut.Pentru a deveni actor trebuie să urmezi unatc secțiunea arta teatrală. Nu neapărat facultate cât talent. Iei legătură cu regizorul serialului respectiv, dacă ești conform așteptărilor te va alege.Nu,îmi este greu să cred că un român poate face parte dintr-un serial foarte renumit. Ține cont că din meseria asta faci artă dar mori de foame, cere multe sacrificii.

| Nonolita a răspuns:

Si pe langa facultate de actorie, trebuie sa cunosti bine limba romana. Nu cum ai scris tu:
_Cum pot participa după la un cast? Cum "după la un cast"?
_ Va trebui să iau legatura cu managerul directorului respectiv? Stai sa inteleg. Un director are un manager? Care ar fi schema de personal al unei astfel de institutii?