| eann a întrebat:

Buna!

Mi-ar placea niste pareri.
Acum doi ani am dat la medicina si am picat si ca sa nu stau un an pe bara m-am dus la farmacie, dar nu mi-a placut asa ca am renuntat. Si dintr-o ambitie prosteasca si din partea mea si din partea parintilor am stat acasa ca sa invat si sa mai dau odata la medicina. Pana la urma am intrat, nu din prima - eram inscrisa la alta facultate cand am aflat vestea cu medicina, care sincera sa fiu nu m-a bucurat prea tare pentru ca intrasem la taxa si e imensa taxa, dar parintii au zis ca e ok, sa ma duc la medicina, poate e un semn ca acolo e locul meu.
Am terminat anul 1 si am picat aproape toate examenele si daca nu le iau nici in toamna pot sa-mi iau adio de la facultate; in paralel (cu foarte multe comentarii din partea lor) m-am inscris si la litere pe traduceri, pentru ca ador franceza si mi-ar placea mult sa fac ceva in zona asta, dar parintii mei sunt de parere ca voi muri de foame cu meseria asta, ce sa mai, orice nu e medicina e moarte sigura. Acum nu prea stiu ce sa fac, tata ma ameninta ca daca nu-mi iau examenele ma trimite la munca si nici nu vrea sa auda de litere, ca nu ma tine el la facultate sa fac asta.
Eu m-am gandit sa-mi iau examenele si sa-mi inghet anul (stie cineva daca mai trebuie sa platesc taxa de vreme ce imi inghet anul?) si sa merg la litere, sa fac in sfarsit ceva ce-mi place.
Pareri? Ponturi? Sugestii? poate mai exista cineva care a trecut printr-o situatie asemanatoare.

Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Ilincoana a răspuns:

Este clar ca nu vrei medicina. Faptul ca a decurs totul in zigzag pentru tine in domeniu ar fi trebuit sa-ti dea de gandit referitor la interesele tale. Esti destul de mare sa pleci. Ce nu le convine parintilor nu e problema ta. Nu exista sa ai o viata intreaga si sa iti regreti toata viata ce ai vrut sa faci si n-ai facut. Du-te la litere, no questions asked. Mai bine platita putin pe un job care iti place decat platita mult pe un job pe care il faci bine pe jumatate si mai si pui vietile altor oameni in pericol. Medici ajung si cei cu 10 pe linie, si cei cu restante, si cei care abia au trecut anul, si cei care n-au mai mers la un congres de 20 de ani si sunt medici de 30. Nu te mai juca cu facultatile, oricum trebuie sa o platesti. Macar plateste ceva ce iti place. Nu esti dezinteresata dupa mine, esti DEZORIENTATA.

| eann explică:

Da, cred ca ai mare dreptate. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ești complet dezinteresat.

Ai avut un singur lucru de făcut, să înveți. Nu ai reușit să faci singurul lucru minimal pe care l-ai avut de făcut, și părinții acum îți atrag atenția asupra acestui fapt, ceea ce mi se pare foarte frumos din partea lor.

Apreciez că probabil îți pare rău și vrei cumva să repari greșeala și totul să iasă bine într-un final, dar din ce ai spus mai sus ești total dezinteresat de orice fel de studiu și nu cred că aceasta este calea ta.

| eann explică (pentru Frank51):

Nu zic neaparat ca sunt dezinteresata, e fain domeniul si tot ce presupune. dar e foarte greu si nu fac fata; si parintii mei nu vor sa inteleaga asta. Ei cred ca daca m-au impins de la spate pana acum cred ca merge si de acum, dar nu mai merge.

| Frank51 a răspuns (pentru eann):

Tratezi situația foarte prost. Te lași de 5 facultăți pentru că ai impresia că este greu sau că nu-ți place, ideea este că ai vrut inițial la acele facultăți deci te-au atras. Îți zic 100% sigur că ești dezinteresată, nu-ți pasă deloc de ce se va întâmpla, ci doar mergi înainte.

Îți zic eu că oricine poate termina o facultate de orice fel dacă este puțin MOTIVAT, tu nu ai niciun fel de motivație.

Tu încă nu te-ai descoperit pe tine, nu știi care ți-e locul în lume, ia o pauză și gândește-te la ceea ce vrei cu adevărat de la această viață scurtă.

| eann explică (pentru Frank51):

Da, m-au atras initial, asa este. Si motivatia imi lipseste cu desavarsire.
Multumesc de raspuns! O sa iau o pauza sa vad ce si cum.

| Tokyo44 a răspuns:

Trebuie sa urmezi ce iti place, unde simți ca ai vocație.
Părinții tai trebuie sa înțeleagă asta.
Mai devreme sau mai târziu!

Urmează ti visul!

| CretuTatiana1234 a răspuns:

Buna, ce ai făcut totuși, sunt cam in aceeași situație …

| eann explică (pentru CretuTatiana1234):

Heei! Păi după ce am dat restanțele trebuia să repet anul 1 din cauză că mai aveam cu un credit mai mult (aveam 16 în loc de 15), dar l-am înghețat și m-am dus la litere. Personal, a fost cea mai bună alegere facută și mi s-au deschis multe oportunități. Ulterior am luat bursă în semestrul al 2-lea, iar pentru asta a trebuit să aduc actele în orginal, deci m-am retras de la medicină. Sper că o să-ți găsești și tu drumul happy.