| andypk a întrebat:

O sa fiu ajutor de ospatar la un restaurant. Vreau sa stiu care sunt datoriile lui si ce trebuie sa faca. O sa duc mancare? Ca un ospatar obisnuit?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Ca ajutor de ospatar tu nu esti chiar un ospatar obisnuit, cu toate ca va asemanati mult.
Tu il ajuti pe ospatar cu orice...ex:
a. Daca la o masa sunt oameni multi ce au comandat enorm un singur ospatar ar trebui sa faca mai multe drumuri ca sa duca toata comanda, aici l-ai ajuta tu. Amandoi ati lua cate ceva si l-ai scuti pe acesta de mai multe drumuri pentru a lua intreaga comanda.

b.Cateodata restaurantul este plin/full si toata lumea vrea sa comande. In acest caz poti sa iei si tu comenzi.
c.Atunci cand este un om important in restaurant cel mai probabil ospatarul o sa fie atent la el, datoria ta fiind sa ai grija de clientii mai nesemnificativi...
d. Daca ospatarul are o problema, daca este plecat undeva atunci tu ii esti inlocuitor, trebuie sa faci absolut tot ce face el in acest caz.
e. Daca ospatarul nu are nevoie de tine atunci esti trimis sa ajuti oriunde este nevoie, chiar si la munca ce nu tine mereu de tine. Asta doar uneori. Riscul meseriei...
f. Daca ospatarul are de luat comenzi/de dus mancare pe la mese atunci cel mai probabil tu vei fi cel care strange ceea ce a ramas pe mesele de la care au plecat clientii (cei care au achitat si au plecat)

Concluzia este ca rolul tau este de a insoti ospatarul oricand are nevoie si de a face muncile mici in timp ce el se ocupa de comenzile adevarate.
In lipsa lui tu ii preiei locul cu tot cu responsabilitati.
Bafta!

| andypk explică (pentru RainmakerX):

Mersi pentru sfat. Inca o intrebare, dupa ce un ospatar a servit e datoria lui sa ia banii de pe masa? Sau pot sa ii iau eu si sa-i duc la casa?

| RainmakerX a răspuns (pentru andypk):

Nu stiu,eu nu sunt ospatar sau ceva de genul doar ca imi place sa ma informez...
Repet, nu stiu dar sunt de parere ca nu este nicio problema daca iei banii si ii duci la casa. Intr-un articol scria ceva de genul "In lipsa unui ospatar care sa ia o comanda, sa stranga o masa sau sa incaseze banii de la clienti, aceasta sarcina poate sa fie indeplinita si de un ajutor de ospatar." Deci ai voie sa iei toate atributiile acestuia daca nu este prin preajma. Eu asa am inteles, repet, nu sunt in domeniu...nici macar nu lucrez, am 17 ani...
Succes!

| Xpressurself a răspuns (pentru andypk):

Ii intrebi pe cei cu care lucrezi ce sa faci. depinde cum considera ei ca te descurci.

4 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

O sa faci tot ce ti se cere pana inveti si dovedesti ca stii ce ai de facut. speli vase, faci curatenie, strangi mesele. depinde de local. fii dragut si amabil, va veni si ziua cand vei stii tot ce trebuie sa faci.