| Eligirl a întrebat:

Buna oameni faini! Va rog, ajutati-ma. Cum sa fac propozitii în engleză? Stiu cam 45% din toata limba. Peste aproximativ 2 ani o sa dau un test de limba pentru a putea merge în cadrul unui proiect în statele unite. Deci vreau sa ajung la macar 85%. In afara de filme si seriale. Cum sa fac sa invat engleza fara profesor?

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Hai lasa prostiile. Stii 45% pe naiba. Eu o folosesc profesional de aproape 20 de ani si nu pot ridica pretentii nici la 25%. Vocabularul uzual al unei limbi e de maxim 2% din total. Asta fara sa intram in detalii cu gramatica. Ca sa iti raspund intrebarii... CITESTE/SCRIE. Lasa filmele, lasa serialele. Si mai ales incepe sa gindesti in limba respectiva. Degeaba stii vocabularul daca nu incepi sa gindesti in limba respectiva cand le utilizezi si functionezi pe principiul gugal translate.

| johnnny123 a răspuns:

Îmi pare rău să te dezamăgesc, dar dacă nu știi să faci propoziții ești departe de a cunoaște 45% din limba engleză. Chiar și cunoașterea a 10% dintr-o limbă ar trebui să-ți permită să construiești propoziții fără prea multe probleme.

| Porcusorul a răspuns:

Literatura stiintifica este cea mai buna pentru a invata engleza. Recomand asta pentru ca acolo gasesti constructii gramaticale de complexitate foarte mare. Cate 10 pagini pe zi citite cu glas tare si transcriind cuvintele necunoscute in vocabular ti-ar dezvolta foarte mult cunostintele de engleza intr-un an.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna!
Exista mai multe modalitati. In primul rand pentru a-ti fixa cunostintele acumulate descarca o aplicatie de engleza ca si Duo Lingo.
Comunicarea este foarte importanta. Incearca sa intalnesti in oras oameni care vorbesc engleza si comunica cu ei!
Daca iti permiti fa o excursie de cateva zile in Sua dau Marea Britanie.
Mergi la librarie si intreaba de carti in limba engleza. Incepe sa citesti una!
Tot la librarie intreaba de manuale de limba engleza pentru nivel mediu (+traducere).
O alta varianta, cea care te ajuta mult, este cea a orelor. Vorbeste cu un profesor de engleza sa iti dea ore, acolo vei invata strict ce nu sti.
Nu uita sa ai dictionare roman-englez si englez-roman.
Spor la invatat, engleza e o limba frumoasa.
O zi placuta!

| Tercom a răspuns:

Încercă să nu te gândești la examen. Tot timpul sa lucrezi cu dictionarul, învață cat mai multe cuvinte noi și încearcă să vorbești engleza cu cei apropiați.