| iloveyoumybby a întrebat:

Buna,ofer funda. Spuneti-mi parerea voastra va rog. Anul aceste am fost plecata toata vara in Italia la mama mea pentru ca ea sta acolo si eu in Ro stau cu sora mea. Intre timp am invatat cat de cat sa vorbesc limba italiana. Am 15 ani si sunt in clasa 10. Mama mi-a zis daca as vrea sa ma mut cu ea in Italia si eu as vrea dar ar trebui sa stau un an acasa, sa invat limba si apoi sa incep scoala acolo de anul viitor. Credeti ca daca ma pun pe treaba as putea invata limba si sa scriu corect intr-un an? happy

Răspuns Câştigător
| perladunarii a răspuns:

Buna
O sa ai nevoie de ajutor, singur o sa fie foarte greu sa inveti sa scrii corect, greu dar nu imposibil! Nu e o limba foarte grea asa ca iti urez succes!

6 răspunsuri:
| InfinityIsTheLimit a răspuns:

Reusesti sa inveti cat sa te descurci iar apoi la scoala o sa fie un profesor care o sa faca cateva ore pe saptamana cu tine ca sa te ajute sa inveti mai bine din punct de vedere gramatical. Nu e greu, dar nici usor. Trebuie sa ai vointa si sa nu renunti oricat de greu ti se va parea.

| Mihut_Iulian_1990 a răspuns:

Daca te stradui...Da, normal

| FenomenO a răspuns:

Stai invata limba si du-te la mama ta si oricum daca te duci la scoala acolo o sa inveti si pe parcurs

| eusunt2589 a răspuns:

Sa stii ca Italiana nu este foarte grea.e asemanatoare cu romana.tongue

| MihaiYY a răspuns:

Depinde de capacitatea ta de a invata daca reusesti sau nu. Uita-te in carnetul de note si vezi ce note ai la liceul curent. Iar o limba straina nu o inveti intr-un an. In nici un caz. In cel mai bun caz, prinzi ideea generala si notiuni elementare. Dar, din nou, e in functie de capacitatea fiecarei persoane.

| eusunt2589 a răspuns (pentru MihaiYY):

Eu am invatat italiana in vreo 3 luni...
dar aveam meditator...tongue