| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

Pentru a deveni notar trebuie sa am licenta in drept public? Adică as putea sa ma înscriu la Facultatea de drept din București si apoi sa urmez un curs ceva?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a ajunge notar public sunt necesare anumite conditii, conform L.36/1995, printre care si absolvirea unei facultati de drept cu licenta, nu conteaza din care anume ramura a dreptului dai licenta.
Detalii vezi si aici: http://www.uniuneanotarilor.ro/? p=3&lang=ro