| Radu_Alexx_2000 a întrebat:

Bună, pentru a fi simplu soldat in armata de ce ai nevoie? Si cat ar fi salariul?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

10 clase, sanatate buna, solda de functie mai mare decat salariul minim pe economie (nimeni nu spune cat), solda de grad (functie de grad poate fi de la 400 lei in sus), norma de hrana care este peste 350 lei, norma de echipare (la inceput o s-o consumi pe tinute, ulterior n-o sa mai ai nevoie folosind echipamentul de lupta) si (functie de arma) diferite sporuri. Nu sunt date certe ci doar aproximari din diferite surse. Iti dai seama ca nimeni nu stie deoarece si eu, cand eram in armata, dadeam adeverinte cu diferite sume pentru a nu afla civilii adevarata salarizare. Asta este legea in armata si orice sistem militarizat.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa te inrolezi in aramata, trebuie sa treci de vizita medicala, sa fii perfect sanatos si sa vezi foarte bine si sa nu ai platfus la picior, ca nu poti alerga.
Salariul este mic pentru inceput. In jur de 2000 lei, dar va creste odata cu schimburile de noapte si cu cresterea in grad.

| ErnestIonuț a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu i da statu atât un soldat castiga 1550 de lei și abia un plutonier adjutant castiga 2000 de lei

| UNkF a răspuns (pentru ErnestIonuț):

Plus 900-1000 lei norma de hrana + alte bonusuri ajunge la 3000 lei. O avea mai putin daca e la birou.

| Radu_Alexx_2000 explică (pentru Violleta2022):

Si daca am miopie de 1 sau 1, 5 e grav?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Radu_Alexx_2000):

Da, miopia este o alta problema, ca s-ar putea sa cazi testul medical.