| sweetys a întrebat:

Buna! Pentru cei din București. Ce firme recomandati pentru cursuri de calificare? Nu mai rezist nici fizic nici psihic unde lucrez, iar in domeniul in care sunt, gasesc posturi similare (flux continuu 6-14/14-22/22-6 de luni pana luni 24/24, 7/7). Asa ca m-am gandit sa imi schimb domeniul de activitate fara a mai urma inca o facultate.

1 răspuns:
| SingleForOne a răspuns:

Dacă vrei ceva simplu, aș recomanda cursurile de contabilitate sau lucrător comercial de câteva luni, deoarece ambele sunt cât de cât căutate în prezent. Destul de costisitoare, probabil între 700-1500 lei, dar poți lucra undeva cu program lejer de luni până vineri, 7-15 / 8-16 / 9-17, etc. Totuși ar fi să te stoarcă psihic la un moment dat.
Dacă vrei ceva mai complex, poți învăța Data Analytics sau marketing digital, chiar Google oferă astfel de cursuri sau pe Coursera sau alte surse. Poți lucra de acasă, poți avea program lejer menționat mai sus sau îl faci cum vrei tu, și poți câștiga bani frumoși. Este destul de complicat, și deseori necesită experiență sau multe abilități, dar sunt și sute de oportunități pentru începători.
Dacă ai mașină, mai mult noroc pentru tine, poți face taximetrie cu Bolt sau alte firme, program faci 100% cum vrei tu, deși pe bani puțini dacă faci puține ore, cu mai multe ore poți face până la 3000/4000 Net, mai scazi întreținerea mașinii, combustibilul, asigurările, și ajungi la 2000 lei să faci ce vrei (mai mult sau mai puțin).