| anonim_4396 a întrebat:

Peste un an voi termina facultatea de stomatologie sectia tehnica dentara si doresc sa ma stabilesc in Elvetia in cantonul Ticino(partea de Italia). As dori ceva informatii, cum e traiul acolo, ce salarii sunt pentru meseria de tehnician, cum sunt oamenii, ce documente sunt necesare, pentru a ma stabili acolo?! Daca este îndeajuns diploma de la universitate sau mai trebuie sa fac ceva studii in plus?! Orice raspuns referitor la cele scrise de mai sus, imi sunt de mare ajutor si binevenite! Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai iti faci echivalarea diplomelor si apoi vezi daca iti gasesti de munca acolo.
Ideal este sa te inscrii la o agentie de recutare locala, ca ei sa-ti gaseasca de munca local.
Cum stai cu limba?

| YourFriend a răspuns (pentru Violleta2022):

Aici scrie ca poti echivala. Nu mai induce oamenii in eroare.
http://casa-romanilor.ch/recunoasterea-diplomelor-elvetia-2009

| mgtow a răspuns:

Engleza reprezinta un avantaj si italiana. Eures te poate indruma cum sa echivalezi studiile

| Demidol a răspuns (pentru mgtow):

Ce sa faca cu engleza in Elvetia? Limbile oficiale si vorbite acolo, sunt franceza si germana. Italiana poate fi vorbita strict in zona granitei unde se invecineaza cu Italia. Engleza nu o ajuta la comunicarea cu pacientii ci eventual cu autoritatile.

| Demidol a răspuns (pentru YourFriend):

"În principiu, (In principiu, nu automat) diplomele şi calificările profesionale sunt recunoscute reciproc." Dar "Dacă sunteţi învăţător, profesor, logoped sau terapeut psihomotor şi doriţi să lucraţi într-o instituţie de învăţământ public din Elveţia, adresaţi-vă Conferinţei directorilor cantonali de învăţământ public, CDIP"
Tu ai citit ce ai citat?

| prietenultau1998 a răspuns (pentru mgtow):

Multumesc de raspuns, nu stiam de Eures!

| prietenultau1998 a răspuns:

Multumesc tuturor pentru ajutor!