| Andfu a întrebat:

Poate sa îmi spună cineva ce facultate sau școală poți sa urmezi după liceu încât sa aibă legătură cu IT.ul, programare...sau contabilitate? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Buna! Desigur îți pot spune. Dacă vrei sa lucrezi ca programator IT intr-o firma de IT, eu îți recomand sa faci facultatea de matematica și informatica pe secția informatica. Ca sa intri la facultate vei da examen la matematica și la alegere între informatica și fizica, depinde. Dacă vrei sa mergi la UBB pe aceasta facultate, se va tine cont de media de la bacalaureat luându-se in considerare nota de la matematica sau cea de la informatica in funcție de facultatea aleasa. Dacă nu ai dat probe de bacalaureat la informatica, atunci se va lua in considerare media de la informatica de pe cei patru ani de liceu. Dacă vrei sa lucrezi ca inginer IT și sa repari calculatoare, va trebui sa mergi la Politehnica și sa faci facultatea de Automatică și calculatoare. Pentru aceasta facultate, va trebuie sa dai examen de admitere la matematica, fizica sau informatica. După terminarea licenței poți face un masterat si apoi sa te angajezi. Salariile in IT sunt foarte foarte mari și modeste. Spor la treaba! Sper ca te-am ajutat!

| PainTech a răspuns (pentru Feri5):

"Dacă vrei sa lucrezi ca inginer IT și sa repari calculatoare".

"Repari calculatoare" e puțin spus. Nu pierzi câțiva ani buni în facultate că sa te angajezi ca tech support.

1 răspuns: