| dariadiaconuu a întrebat:

Buna! Pot aplica pentru 2 facultati? De ex: eu imi doresc pe primul loc la drept Bucuresti, dar din frica ca nu voi intra, aplic si la Iasi. Am auzit din surse nesigure ca nu pot proceda asa si as ruga seriozitate pentru un raspuns!

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Poți fără doar și poate. Ai nevoie însă de copii legalizate ale actelor necesare deoarece nu poți merge la una din facultăți cu o simplă copie xerox a diplomei de BAC de exemplu. Trebuie să te uiți când este examenul de admitere la ambele pentru că e foarte probabil să fie la diferență de o zi, 2, 3 și să ai un plan bine pus la punct privind transportul, unde o să stai și etc. Va fi o perioadă puțin obositoare dar sigur te vei descurca.
Singurele facultăți care susțin examenele în aceeași zi (vorbesc de cele mai mari centre universitare) sunt cele din cadrul UMF. La Drept nu am auzit să fie în aceeași zi. Deci curaj și mult succes!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca poti, examenele de admitere se sustin in aceeasi perioada, asa ca fizic nu poti sustine examenul de admitere la ambele facultati.

| CodrutElian1990 a răspuns:

De regula, facultatile care nu au destui candidati, stabilesc datele de aditere diferit de celelalte.

| AnastasiaK a răspuns:

Exceptând cazul prezentat mai sus (suprapunerea examenelor), poți fără probleme. Apoi depinde de noroc. Există și niște scenarii neplăcute la care poți ajunge aplicând la două facultăți, care necesită decizii dificile.