| Anonim1234aml5 a întrebat:

Buna! Pot urma o cariera militara daca am fost la un liceu de stat? Care sunt salariile și ce specializari poti sa urmezi ca fata?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Pot urma o cariera militara daca am fost la un liceu de stat?"

toate porțile iți sunt deschise dacă indeplinești bareme/condiții/...

| 1234568807 a răspuns:

Poti sa ajungi in armata de la orice liceu, important e sa ai liceul terminat, cat despre gradele in armata pentru fete, nu am habar

| tonyc7 a răspuns:

Cu siguranta DA!
Salariu, din cate stiu, nu primesti la inceput (cel putin pe perioada scolarizarii care dureaza un timp).
In cazul in care te razgandesti si intrerupi scoala sau ulteriorul serviciu militar, esti obligata sa achiti din buzunarul propriu costurile pe care statul le-a cheltuit pentru scolarizarea ta, precum si returnarea eventualelor sume de bani primite dupa efectuarea scolarizarii.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Bună!
Sunt câteva scoli militare la noi în țară. Te poti inscrie dupa ce ai terminat liceul.
https://www.edu.ro/institutii%20inv_superior%20de%20stat%20militare