| anonim_4396 a întrebat:

prieteni. Sunt clasa a xll a, la profilul de filologie si trebuie sa aleg o facultate, dar nu prea ma pot hotari.Imi puteti da exemple de facultati si locurile de munca respective? Fundita pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Poti da la orice facultate, dar la unele ( de exemplu Informatica ) nu ai sanse sa intri decat daca ai studiat materiile ce se cer la aceasta facultate in particular.
De la filologie poti intra usor ( normal, dacai ai invatat ) la Litere, Politie, Limbi Straine, Stiintele Comunicarii, Turism, Jurnalism, Drept, Stiinte Politice, Relatiii Internationale, Actorie.
Poti urma cam orice facultate, cu exceptia celor bazate pe matematica, informatica, fizica, biologie, chimie etc.
Poti deveni : arheolog, profesor, traducator, scriitor, filozof, jurnalist, actor, prezentator TV, ghid turistic, avocat, judecator, politist etc.

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Du-te la limbi straine.

| Adrian102 a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la drept ( daca ai ceva banuti ) dar nu neaparat, poti incerca relatii internationale, politie, dar ar fi trebuiit sa stii asta, sa stii la fiecare dezavantajele si avantajele deoarece de asta va depinde viitorul tau.