| patriciaandrei100 a întrebat:

Bună!
Rog să mă ajutați și pe mine cu mici îndrumări,sfaturi sau ce credeți voi că ar trebui să fac în viitor.

Sunt la liceu și sunt pe profil,,Turism și alimentație".
Nu este un profil tocmai lăudat de toți sau placut pentru unii dar pentru mine este destul de ok.
Știu că la sfârșit de liceu primești niște diplome în care atestă că ai putea continua cu slujba de bucătar,chelner,cofetar, lucrător în comerț, recepționist sau ca poti sa lucrezi la o agenție de turism si mai multe etc...(dar cred ca trebuie și facultate presupun)

>>>■■Va rog sa îmi răspundeți la următoarele întrebări și să îmi mai spuneti voi ce mai este de spus în plus poate am ratat eu ceva ce ar trebui să știu.

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Ai putea sa faci o facultate pe profilul alimentatie publica si sa iesi un inspector opc.

| Crackman a răspuns:

Faci orice facultate vrei... pe nimeni nu interesează ce liceu ai făcut tu

| yonutu555 a răspuns:

Profilul din liceu nu conteaza, conteaza doar nota de la bac, adica eu de la stiinte ale naturi am intrat la TCM inginerie la fel si cineva de la mate info sau de la liceu tehnologic, deci in final nu conteaza ce liceu faci, conteaza doar nota de la bac ca in rest alegi tu unde vrei sa te duci, si specializari de bucatar sau orice altceva se fac foarte usor cu un curs primesti diploma si gata!

| Mariami0004 a răspuns:

Nu poti iesi bucatar sau cofetar de la turism și alimentație, ci de la profilul industrie alimentara. Am terminat turism si alimentatie in 2019 si iesi de acolo cu denumirea de '' tehnician in hotelarie nivel IV'' dacă iti dai atestatul. Poti lucra ca ospatar, camerista, receptionera, daca stii bine limba si faci cursuri.