| litere123 a întrebat:

Bună. Săptămâna viitoare am admiterea online la Facultate. Mi-am propus să optez pentru Facultatea de Litere(UBB), Facultatea de Geografie(UBB) și Facultatea de Drept(UAIC) și deși conștientizez că o să intru la toate la buget, nu sunt sigură ce opțiune aș putea să aleg. Îmi plac toate domeniile la care aplic(română, lb. străine, geografie, studii politice-drept), dar nu știu care m-ar avantaja pe viitor. Cel puțin lb. străine și dreptul le văd bune pentru străinătate. Voi ce considerați? O părere!

Răspuns Câştigător
| Lusiaa a răspuns:

Geografia e foarte ok.Mama a facut geografie, si si-a gasit foarte usor servici prin mai multe tari, pe turism.Doar ca trebuie sa stii neaparat engleza si foarte bine ar fi daca ai sti si alta limba.E o facultate relativ usoara si crede ma ca poti face multe cu ea.De la invatamant la strainatatehappy

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dreptul le văd bune pentru străinătate?
Dreptul nu ai ce să faci în străinătate cu el.

| zurick a răspuns:

Nu te ajută dreptul pentru străinătate și asta pentru că tu înveți legile din țara noastră care nu sunt neapărat compatibile cu cele din alte locuri.

| RobertMoon a răspuns:

Eu am terminat facultatea de litere și îți pot spune că nu îți oferă cine știe ce alternative de joburi wow pe viitor, așa că am regretat puțin că am făcut facultatea asta, iar de la anul mă voi orienta pentru a doua facultate. Dreptul pare o facultate grea unde trebuie sa fii bună în domeniul ăsta ca sa ajungi departe, iar aici mă refer la a ajunge avocat pentru că ai mult de învățat și trebuie să găsești pe cineva să te țină aproape ca să capeți ceva experiență în domeniul ăsta, România are multe facultăți de drept, iar anual termină mii de studenți această ramură, iar cei care ajung să facă bani din chestia asta sunt destul de puțini, dar aici depinde și din ce oraș ești. Daca trăiești într-un oraș mare vei avea mai multe orizonturi și șanse de a găsi un job.
Facultatea de geografie mi se pare easy și fără multe opțiuni reale de joburi bune în viitor. Eu zic să faci o facultate care sa îți asigure jobul la care visai sau visezi de când erai mică, adică să ai din start un țel și să faci lucrul acela de plăcere bineînțeles, nu doar pentru bani și beneficii materiale, altfel riști să pățești ca mine: am ales facultatea de litere deoarece eram bun la engleză-spaniolă, iar aici am avut ocazia să îmi perfecționez chestia asta și să obțin o diplomă, nu aveam un țel în viață, m-am gândit că o să caut un job random după facultate și cam atât și nu a fost prea bine. Cam asta a fost părerea mea legată de întrebările tale, sper că ți-am fost de folos cu ceva happy

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Îți recomand Facultatea Babeș-Bolyaiwinking, și să studiezi Psihologia și Științele educației, respectiv Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar big grin sau psihologia. Sora mea și-a găsit de muncă imediat după licență, ca educatoare.winking Iar psihologii sunt oameni grozavi. Funda? big grin

| ilovemonkey a răspuns:

Ar trebui sa alegi clar facultatea de drept, îți oferă foarte multe oportunități, dar e destul de grea (presupun ca știi asta). Mult succes! Sa faci alegerea corecta, sa nu regreți peste câțiva ani.