| Wordofthat999999 a întrebat:

Am 18 ani si am terminat liceul si am luat si bac-ul si as vrea sa-mi caut un loc de munca si nu stiu cum sa procedez si cu un salariu de peste 12 milioane ca vreau strang niste bani in cont pentru niste probleme si daca as putea gasi, in orice caz sunt la inceput si nu stiu cum sa fac stiu ca trebuie sa dau un interviu dar restul nu stiu, dati-mi sfaturi ce acte imi trebuiesc toti pasii care trebuie sa-i fac ca sa ma angajez. Va multumesc.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La program normal de munca (8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana) salariul minim garantat la plata este de 1.450 lei. Iti poti gasi un loc de munca prin familie, rude, prieteni, cunostinte sau cautand pe internet ori la rubricile de publicitate din ziarele locale sau te interesezi la AJOFM.
Actele strict necesare sunt cartea de identitate, diploma de bacalaureat si certificatul medical ca esti apt de munca. Daca ai obtinut si o calificare atunci si certificatul de calificare/atestatul de calificare. Ce o sa-ti mai ceara depinde de locul de munca. Nu la toate locurile de munca se solicita CV ori se sustine interviu.

| Wordofthat999999 explică (pentru Ioandelasal):

Muncesc si 10 ore daca sunt asa de bine platita, oricum eu lucrez de la 15 ani deci sunt obisnuita cu munca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intre pe bestjobs si cauti ce crezi tu ca poti face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja vrei salar?! prima data trebuie sa muncesti pe gratis sa te vada cum te descurci

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

Normal stiam asta deja si e normal sa se faca o proba...

| Kiwibibilă a răspuns:

Eu te sfatuiesc cu toata caldura sa pleci peste hotare cateva luni ca sa faci cateva mii de euro ca sa te poti stabili, sa-ti iei o masinuta samd şi apoi vii în ţară să faci ce vrei.

| Wordofthat999999 explică (pentru Kiwibibilă):

Pai o sa plec peste 2 ani si ma voi stabili definitiv in Norvegia.

| Wordofthat999999 explică (pentru Kiwibibilă):

Vreau mai intai sa invat limba si sa strang niste bani de asta vreau sa ma angajez, nu pot pleca cu mana goala dar mersi de sfat.