| hatzul a întrebat:

Am o mare dilema. Poti da la Poliție chiar dacă ai 1.66 sau viata asta-i cam nedreaptă si trebuie sa ai fix 1.70? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inaltimea minima de 1, 70 m pentru baieti este un criteriu obligatoriu, conform Ordinului MAI nr.177/2016, citez:
"ART. 7.(1)Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere;
b) să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile;
c) să nu aibă semne particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară;
d)să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
e) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;"
Se poate obtine derogare dar numai cu aprobarea Ministrului de Interne.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai daca inaltimea de 170cm este criteriu obligatoriu si eliminatoriu, tu ce crezi?
Nu crezi ca ar fi mai nimerit, sa-ti alegi o profesie unde inaltimea nu conteaza?

| DovleacTurbat a răspuns:

Minim 1.70. Deci nu.