| vmalex21 a întrebat:

Buna Seara.Am si eu o intrebare mai ciudata. Daca am absolvit deja liceul cu diploma de Bacalaureat as mai putea urma o scoala profesionala? Doresc sa invat o meserie practic si teoretic, asa-zisele cursuri de calificare sunt o pierdere de timp si bani.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti face o postliceala de meserii.
Intereseaza-te in orasul tau ce scoli postliceale sunt si pentru ce meserii, ca a te poti inscrie acolo unde-ti place.

| dinaprilie a răspuns:

Postliceala!

| Psihiatrie a răspuns:

Meseria nu se invata se fura, daca vrei sa inveti o meserie banoasa baga-te pe strunguri, prese, zugravit, etc

| vmalex21 explică (pentru Psihiatrie):

Bravo.Si daca peste cativa ani vreau sa emigrez cum demonstrez cu hartii? Uite asa a crezut un amic plecat in Germania...I-au trimis aia la plimbare cand a cerut sa fie angajat ca si calificat deoarece nu avea 3 ani de scolarizare si putea sa fie cel mult ajutor.

| Psihiatrie a răspuns (pentru vmalex21):

Faptul ca a fost prost e strict problema lui.
tu explica-mi cum de la necalificat am ajuns team-leader in maxim 4 ani?
Tinand cont ca de la 16 la 17 am fost ucenic si dupa de la 18 la 19 am ajuns la grila maxima de salariu?
Ok, raspunsul o sa il dau eu, nu am fost la fel de prost ca prietenul tau.

| sadrian46 a răspuns (pentru vmalex21):

Acolo în străinătate nu demonstrezi cu hârtii. Te pune la probă de lucru, nu te angajează după ce se uită la hârtiile tale.

| vmalex21 explică (pentru sadrian46):

Du-te matale in Franta/Germania/Belgia sau oricare alta tara mai civilizata sa te angajezi ca electrician sau asistent medical fara hartie la mana sa vezi ce iti vor spune.

| sadrian46 a răspuns (pentru vmalex21):

Este fiul meu acolo și a lucrat deja fără hârtii pe meserii.

| vmalex21 explică (pentru sadrian46):

O fi dar iti garantez ca nici dracu nu te angajeaza intr-un spital ca asistent medical sau electrician la o companie energetica fara hartie.In cel mai bun caz esti angajat ca ajutor adica un fel de hamal.