Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

As dori daca se poate niste sfaturi despre cum sa se prezinte un tanar la job in prima lui zi de munca in cadrul unei intreprinderi anume mentionand ca nu are experienta in campul muncii. Orice sfat este binevenit multumesc!

9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sunt puțin confuză, n-am prea înțeles întrebarea. Probabil că m-au derutat și răspunsurile pe care le-ai primit.
Eu văd o diferență între:
1. Cum sa se prezinte un tânăr la job? și
2. Cum sa se prezinte un tânăr pentru un job?

Din prima întrebare, rezultă că ai fost deja selectat, în urma interviului, deci va fi prima zi de muncă în cadrul unei firme.
Din a doua întrebare rezultă că vei avea de susținut un interviu cu angajatorii, pentru un post la care aspiri.

Tu ai pus prima întrebare, dar toți ți-au răspuns la a doua! ))
Până la urmă, ce ai dori să știi? happy

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Urmeaza sa am un interviu zilele astea la o firma....este prima data am oleaca emotiilaughing

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. In primul rand trebuie sa ajungi cu 30minute inainte la locul interviului, poate ai nevoie la toaleta, sau altceva.
Trebuie sa fii imbracat la camasa, cu niste pantaloni decenti(nu rupti).
Nu trebuie sa ai emotii, si trebuie sa fii foarte comunitativ cu cei din fata ta.
Cat despre pozitie, picior peste picior, si sa fii cat mai serios. Stiu ca nu le-am pus in ordine, dar sper sa te descurci. Succes.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Te referi la interviu? Sau ca si deja angajat?
Daca ai fost deja angajat depinde ce cod vestimentar are firma, unele firme accepta sa mergi mai lejer, casual, altele vor ca angajatii sa vina in tinute office mai sumbre.
Daca mergi la interviu e de ajuns sa ajungi acolo cu 10 minute inainte nu cu 30 ca nu va veni nimeni sa verifice de cat timp astepti, interviul oricum ar fi va incepe la ora stabilita. O camasa, pantaloni inchisi la culoare.

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! 1 trebuie sa tii cont de comunicarea prin vestimentatie(poate pare o chestie deja arhicunoscuta si tot abordata in reviste de moda si site uri, dar eu iti mai spun odata in cazul in care vre sa stii caf mai multe)-in primul rand trebuie la alegi materiale de calitate indiferent de domeniul in care te angajezi(ex:la un interviu pentru un job la birou poarta stofa, in, bumbac, la un interviu pentru un job de antrenor poarta echipament de specialitate-..sunt doar niste exemple), dupa ce ai inteles materialul, alege culorile-nu foarte vesele(de clown-fara fosforescent, roz prazuliu si alte nebunii), dar nici foarte serioase(negru, ori maron)..sigur si acestia sunt bine venite dar in doze mici(bineinteles ca daca vb despre un domeniu precum armata cu siguranta iti va trebui o tinuta sobra si riguroasa)..materialele trebuie s aaibe tinuta(sa fie batoase-de ex camasa sau sacoul), sa nu-s e sifoneze sau sa faca ape. uite un ex de tinuta:o camasa alba, sau bleu(sau o nuanta de albastru), un sacou din stofa albastru inchis, sau negru, si o pereche de jeans(fara taieturi sau lanturi, ori patati)-sa fie albastrii inchisi, simpli, lungi(in niciun caz pant scurti-doar daca nu vrei un post de salvamar) si o perevhe de pantofi negrii, sau maron. poti opta si pentru niste incaltari intre pantoful clasic si cel sport.
2-comunicarea nonverbala-incepand cu mersul si pana la expresiile faciale trebuie sa adopti o atitudine deschisa si degajata(dar sa nu exagerezi cu degajarea-esti totul la un interviuhappy ), adopta pozitii deschise(nu ti incrucisa bratele, nu te juca cu obiecte-ca r fii pixul etc, nu te prelinge pe scaun-stai drept, nu sta picior peste picior)-insa ai grija sa faci astea intr-un mod relaxat-stai cum simti, dar tine cont 50% si de aceste aspecte(repeta inainte).
3cat despre ceea ce spui-stabileste niste intrebari dinainte astfel incat sa nu uti ceva, nu vorbi mult, dar nici nu da semne de oboseala sau plictiseala..acolo unde nu este de acord vino cu argumente plauzibile.
Iti urez succes! Sper sa obtii postul respectiv! Funda?happy

| JstGeorge a răspuns:

1. Cat mai repede posibil. 30 de minute ar fi ok.
2. Incearca sa pari cat mai comod si relaxat. Va fi urmatorul tau loc de munca, unde iti vei petrece mult timp. Fi sigur pe tine, oricum deja stiu ca va fi un loc placut pentru tine!
3. Imprieteneste-te cu lumea, incet incet.
4. Fi tu insuti! Mintea umana este intotdeauna in cautare de informatii.

| mr009 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să adopți o ținută elegantă și să nu fii timorat. Vorbește deschis, calm, evită bâlbâielile și totul va fi bine.

| crTy a răspuns:

Este mult mai putin important de ce esti capabil sa faci sau de experienta, pe cat de important este modul cum TE livrezi. Fii sigur pe tine, nu te gandii ca "asta fac bine" "asta am facut rau" "aici am gresit" "vai ce am putut spune...prost prost" "ce impresie faaaaac >.

| mistervirgy a răspuns:

Acum depinde si care este temperamentul lui, tocmai pentru a face fata unui interviu cu usurinta sau sau mai dificil., Sa fii motivat si determinat, reprezinta un element important, cat despre atitudine, tinuta, vocabularul, o limba straina, acestea sunt esentiale si chiar factorii determinanti.Mai important este cum se mentine in perioada de proba, decat interviul in sine.Bafta