| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Aș vrea să dau la Facultatea De Drept. Nu prea am foarte multe informații cu privire la această facultate.
1.Aș vrea să știu dacă se dă admitere și dacă se dă din ce se dă?
2.Ce cărți trebuie să îmi cumpăr și să citesc ca să fiu un bun avocat?
3.Ce se face mai exact în toți anii la această facultate? Ce materii vor fi?
4. Facultatea de drept durează 4 ani?
5.Ce alte meserii, in afara de avocat mă pot face dacă termin Dreptul?
M-aș bucura enorm dacă aș primi și alte informații în plus despre această facultate!
VĂ MULȚUMESC!

Răspuns Apreciat de Editori
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

1. Nu ai menționat în ce oraș vrei să dai admitere, deci nu vom ști ce să răspundem. Dar e suficient să scrii pe google "admitere Drept București/Cluj/Iași" etc și o să îți apară toate informațiile.
2. E prea devreme să cumperi cărți. Va trebui să înveți cam din toate (Civil, Penal, Procesual etc), depinde pe ce vei vrea să te specializezi.
3. Începi în anul I cu Teoria generală a dreptului, Drept Civil, Drept instituțional al UE dar și cu câteva materii mai "nespecifice" precum engleză, TIC. La fel, depinde de centru universitar, poate să difere programa. Tot site-ul facultății unde te gândești să aplici te poate lămuri. Scrii pe google de exemplu "programă Drept București".
4. Da, facultatea durează 4 ani (studiile de licență) și 1/2 ani masterul (dacă vrei să faci).
5. Procuror, judecător, consilier juridic, profesor universitar, executor judecătoresc, polițist (prin sursă externă, dar mai greu) etc.

PS: gândește-te bine dacă îți dorești cu adevărat și dacă ești făcută pentru asta. La Drept intră cine vrea, termină cine poate iar mulți absolvenți ajung să lucreze la KFC. Trebuie să fii foarte bună ca să ai un job bun.

Succes!

| Mlarisa58 a răspuns:

Sunt din București. Sincer nu stiu sigur dacă vreau să dau la drept, de cam 4 ani mă gândesc la medicină și la drept. Acum am 16 ani, trec a 11 a si mi se pare ca timpul se scurge repede si eu nu stiu ce vreau să fac mai exact în viață. Aș vrea să imi fac o afacere, dar daca nu merge ce fac? Deci am nevoie de o facultate ca să pot să am un loc de muncă asigurat.

| Mlarisa58 a răspuns:

Știu că trebuie să fac ceea ce îmi place. Dar mie imi place să imi deschid o afacere să fac ceva, de ex dacă as face o facultate de business nu cred ca ma pot angaja mai pe nicaieri, de aceea vreau să fac o facultate ca să am o meserie, dacă e vreodata sa nu mearga afacerea să pot să mă angajez undeva.

| DarthNiger a răspuns:

Nu as spune ca facultatea iti asigura un loc de munca neaparat, ci mai degraba facultatea in general te ajuta daca doresti sa urmezi studii superioare si sa ai un loc de munca mai "privilegiat" decat majoritatea locurilor de munca obisnuite gen medic, avocat, inginer, jurnalist, profesor etc.
Pai tie ce ti-ar placea sa faci dupa ce termini liceul? la asta trebuie sa te gandesti, nu la "ce trebuie sa fac" ci ce doresti sa faci ca sa iti poti castiga salariu, fiindca cel mai important lucru la obtinerea unui loc de munca este sa iti placa ceea ce faci.

| Mlarisa58 a răspuns:

Am scris mai sus că mi-ar place să îmi deschid o afacere. Deci asta nu mă direcționează neapărat spre o facultate. Scopul meu este să fac o facultate care mă atrage chiar dacă nu stiu exact ce facultate. Pentru că în cazul în care afacerea nu mai merge să am o diplomă și să pot să mă angajez undeva unde se plătește decent.

| Violleta2022 a răspuns:

Ma leg si eu de ultima fraza a ta:
"Deci am nevoie de o facultate ca să pot să am un loc de muncă asigurat."

Imi pare rai ca-ti adu vesti proaste, dar nici o facultate NU vine cu loc de munca asigurat! Adevarat lupta incepe dupa ce ai terminat facultatea, ti-ai luat licenta (unii chiar au facut si amstreul) si incepi sa-ti cauti de munca, trimitand CV-ul la zeci de coapnii pana esti cehmat la interviu si cum nu ai experinta, totdeauna fiind preferati cei care au, ajungi sa lucrezi si in KFC sau Mcdonalds ca deh, trebuie sa mananci la un moment dat.
Nu glumim nici eu si nici userul de mai sus, care ti-a spus acelasi lucru.

| Mlarisa58 a răspuns:

Bun deci nu m-am exprimat bine, reformulez: Vreau să fac o facultate ca atunci când o să îmi fac CV-ul, compania sau companiile care se vor uita pe al meu CV să vadă că am o facultate poate si master. Poate o sa lucrez la KFC sau Mc sau nu, dar eu am nevoie de o facultate oricum, pentru că după ce mă angajez la KFC, o sa ma angazej la Carrefour si apoi la un birou fiind secretară poate și apoi ajung la o companie fiind manager si apoi imi fac eu propria companie si mă dezvolt.

| DarthNiger a răspuns:

Deci spui ca ti-ar placea sa ai o afacere? pai exista facultati de antreprenoriat care te invata cum sa iti incepi si sa administrezi o afacere.
In felul asta ai diploma asigurata ceea ce te va ajuta sa te angajezi in caz ca treaba cu afacerea nu iti reuseste si in acelasi timp inveti si despre afacerism.

| Mlarisa58 a răspuns:

Pai bine fac o facultate specifică pentru a incepe o afacere, dar eu mă pot angaja undeva cu diploma de la aceea facultate? Sau mă ajută doar pe mine să stiu să încep o afacere?

| DarthNiger a răspuns:

Pai normal ca te ajuta sa te angajezi, mai ales daca te inrolezi la o facultate buna, https://upb.ro/......facerilor/

| Mlarisa58 a răspuns:

Bun, dă-mi și mie niște locuri de muncă la care să mă angajez după această facultate. Mai degrabă fac Dreptul decât Antreprenorială, ca după drept mai te faci ceva dar după antreprenorială? Stiu să fac doar afaceri pentru mine, ma dezvolt eu, dar nu ma ajuta cu un loc de munca din punctul meu de vedere. Da mi tu exemple de meserii si facultăți care sa mearga, sa fac si eu de un salariu mediu sau mai mare, intru la orice facultate, doar să am apoi o diplomă cu care să mă duc si sa ma angajez ca să am si eu 50-100 de mil pe lună sau mai mult.

1 răspuns:
| DarthNiger a răspuns:

Pai tu vrei sa dai la o facultate despre care nu stii mai nimic? toate aceste intrebari le gasesti pe site-ul oficial al facultatii respective sau te poti interesa direct de la facultatea in sine.
Nu e ceva secret de stat, sunt niste informatii pe care le aflii usor.