| ALINA20121545 a întrebat:

Astazi am intrat la drept si as dori sa stiu daca pot invata ceva inainte sa ma pregatesc cumva, aveti ceva idei? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Elba a răspuns:

Salut!
Învăța definiția dreptului, izvoarele dreptului, arunca un ochi în codul civil, lucrează grile, caută spețe pe internet și încearcă sa le rezolvi, documentează-te internetul e plin.
Îți voi enumera materiile pe care le vei face în anul I
Semestrul Ibig grinrept civil partea generală, istoria dreptului românesc, drept constituțional, organizarea profesiilor juridice, teoria generala a dreptului.
Semestrul 2big grinrept civil persoanele, drept constituțional, drept privat roman(îți va da bătăi de cap), drept administrativ, organizarea sistemului judiciar, și multe alte cursuri opționale, exemplu:retorică, logica juridică, drept canonic, filosofie...
Ce sa mai zic, vei avea mult de învățat foarte mult, dar aceste lucruri te vor ajuta pe viitor, baftă și sper sa ai un prim an fără restante.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Relax, e vacanță și in plus, din toamnă, profii o să tragă de voi ca de hoții de cai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste constitutia Romaniei. E legea fundamentala care trebuie stiuta. O sa faci drept constitutional. Acolo faci articole din constitutie. Si noi la stiinte politice am facut materii de drept. Mai vezi si ceva din dreptul european. Drept civil sau penal. Asa ca idee de inceput sa ai habar cat de cat.

| Elba a răspuns:

Hh