| alx15 a întrebat:

Cam ce salariu castiga un brancardier sau un asistent medical generalist in Bucuresti? Astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Lucreaza in ture de 12 ore. O tura de zi, apoi o tura de noapte, apoi 2 zile libere. Ia salariul asta pentru ca au multe sporuri si daca tura pica in zi de weekend se plateste dublu, daca pica in zi de sarbatoare se plateste triplu. Nu trebuie sa lucrezi zi de zi ca sa ai salariu mare in Romania, trebuie doar sa prinzi un post bun. O asistenta pe ambulanta ia si 6000 lei pe luna dar acolo e stresul mult mai mare.

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

S-au marit salariile in sistemul medical. Stiu o fata care s-a angajat la Fundeni la terapie intensiva si ia 4000 lei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

E bun daca ia atata. Cam cate ore baga pe saptamana si cate zilen pe saptamana?, ca si eu sunt curios

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lucreaza in ture de 12 ore. O tura de zi, apoi o tura de noapte, apoi 2 zile libere. Ia salariul asta pentru ca au multe sporuri si daca tura pica in zi de weekend se plateste dublu, daca pica in zi de sarbatoare se plateste triplu. Nu trebuie sa lucrezi zi de zi ca sa ai salariu mare in Romania, trebuie doar sa prinzi un post bun. O asistenta pe ambulanta ia si 6000 lei pe luna dar acolo e stresul mult mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cat e in Romania, dar afara, ca asistent, asistenta, iei de la 13 la 17£ pe ora.
De regula muncesti 12 ore pe zi.
204£ pe zi.
daca muncesti 4 zile pe saptamana, iei 800£ pe saptamana, X 4 3200.
Impozabili. ramai cu 2000 si ceva in mana cu 4 zile pe saptamana muncite.
astea inseamna 10.000 ron pe luna. plus minus.
in Romania mai mult de 2000 ron nu cred ca iei. 2000 3000 maxim. Ma indoiesc sa iei 3000 ca asistent in Romania. Poate doar la privat.