| Viorelaa26 a întrebat:

Buna seara, daca sunt in șomaj și vreau sa ma angajez 6luni fiind contractul după am dreptul sa ma reîntorc în șomaj? Mentionez ca am șomajul 1 an si nu am nici o zi întreruptă de muncă. Multumesc.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce te întorci la muncă, acel șomaj se termină și nu ai cum să te mai întorci în el. Dacă te angajezi din nou, poți intra din nou în șomaj când noul contract de muncă se încheie în condițiile legii șomajului. Ori din câte știu, dacă ai lucrat 6 luni la un loc de muncă nu se acordă șomaj.