| numesiprenume0 a întrebat:

Grupa de munca iti este oferita de conditiile functiei pe care o detii sau si de ceea ce poti face? De exempu o persoana cu dizabilitati cu grad 1(grav) poate sa se pensioneze la aceeasi varsta ca un angajat mai/man? Ofer funda pentru raspunsuri clare, la obiect...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Grupele de munca sunt in functie de conditiile de munca (munca periculoasa, grea, cu riscuri de imbolnavire, etc), categorisite in conditii normale, deosebite si speciale.
O persoana cu handicap grav se poate pensiona de invaliditate si, la implinirea varstei standard de pensionare, pensia de invaliditate se transforma in pensie pentru limita de varsta.
Pentru cei care au lucrat in conditii deosebite sau speciale varsta standard de pensionare se reduce cu un numar de ani, in functie de perioada lucrata in aceste conditii si anterior, in grupele I si II de munca.

1 răspuns:
| Sonia822 a răspuns:

Fara legatura directa, dar complementar la ce ai spus tu: dupa desfiintarea locurilor de munca, nu se mai raporteaza si centralizeaza nicaieri vechimea. Pt fiecare loc de munca trebuie pastrata Fisa de vechime, pentru care o primeste la plecare. Se pastreaza pana la depunerea dosarului de pensionar, in original. Fara fisa, nu se poate face dovada contributiei, se ia pensi mai mica sau deloc happy