| Ella6 a întrebat:

Habar nu am daca este categoria potrivita dar o sa incep prin a va povesti prin ce trec acum.

Lucrez la Amazon in UK, in depozit mai exact. Impachetez, sortez, "pickuiesc". Fac cam tot ce se poate face, depinzand de ceea ce imi este atribuit in timpul shift-ului iar in cazul in care raman fara rute, caut sa fac orice se mai poate.

Ma simt bine aici. Este intr-adevar extrem de greu si obositor. Este prima data cand lucrez si am 19 ani. Nu am stiut ce e munca pana acum, pentru ca ai mei au vrut sa termin liceul intai, sa iau examenul de bacalaureat si apoi sa ma indrept spre ce doresc eu. De aceea am plecat din tara cu gandul sa lucrez si sa studiez in UK.

Revenind la job. Cu toate ca este obositor si necesita munca fizica grea, m-am atasat destul de tare de loc si consider ca orice se invata si ca acum la inceput imi este greu, dar cu timpul imi voi intra in mana si voi reusi sa duc responsabilitatile la capat fara sa simt ca nu mai pot sa respir de la oboseala.

Am o singura problema. Ma descurc la tot ceea ce trebuie sa fac, am invatat destul de repede care este mecanismul si pasii pe care trebuie sa-i urmez doar ca la picking am target. Trebuie sa umplu caruturile cu saci si cu cutii in 20 de minute. Ideea este ca sunt prea multe si timpul e prea scurt. La saci reusesc sa fac 4 respectiv 5 minute. Insa cutiile sunt mereu puse gramada si nu trebuie sa le iau pe toate, am o lista. Atunci se ingreuneaza treaba pentru ca ele sunt amestecate si trebuie sa le caut, iar asta imi ia mult din timp si intotdeauna depasesc cele douazeci de minute cu peste 5 minute. Mereu mi se atrage atentia. Vreau un sfat de la persoane care lucreaza la amazon sau macar care fac acelasi lucru la locul lor de munca. Cum sa fac sa fiu mai rapida si sa ma incadrez in timpul dat? chiar imi doresc sa reusesc sa o fac pana la urma. Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Stresul e o cauză. Apoi ar trebui să găsești o metodă de sortare mai eficientă. Poate după un timp vei recunoaște anumite coduri ce apar mai des... Oricum, băiatul meu a lucrat la vreo două depozite asemănătoare în Danemarca și s-a descurcat. Și spunea că acolo nu te ia nimeni la întrebări dacă nu poți să faci ceva, ci mai întâi încearcă să găsească împreună cu tine unde e problema (că uneori poate fi din cauza lor) și să o rezolvați împreună. Sper că și englezii fac la fel.

5 răspunsuri:
| tusha a răspuns:

In primul rand te agiti degeaba. Nu te stresa ca nu pickuiesti cat trebuie. Daca esti fata ai atea locuri de mjnca in uk. Am lucrat si eu la pick.
In fine.baga cofeina sa te activeze daca tot vrei sa faci performanta.

| Ella6 explică (pentru tusha):

Voi tine cont, multumesc!

| mihai69 a răspuns:

Colegii cum reușesc? Poate poți să "furi" de la ei meseria sau chiar să găsești pe careva dispus să te învețe.

| Ella6 explică (pentru mihai69):

Nu stiu sincer. Am incercat sa arunc un ochi spre ei si chiar nu par a fi foarte rapizi sau stresati cu asta. Totusi eu incerc sa fiu cat mai rapida si ajung sa ma agit tare si sa obosesc destul de repede. Poate sa fie asta cauza? ca sunt mult prea stresata? sau poate ca fiind abia la inceput, inca ma obisnuiesc greu si nu mi-am intrat bine in mana?

| Ella6 explică (pentru mihai69):

Multumesc! o sa incerc sa tin cont se sfat si sa caut sa ma obisnuiesc cu timpul

| mihai69 a răspuns (pentru Ella6):

Stresul e o cauză. Apoi ar trebui să găsești o metodă de sortare mai eficientă. Poate după un timp vei recunoaște anumite coduri ce apar mai des... Oricum, băiatul meu a lucrat la vreo două depozite asemănătoare în Danemarca și s-a descurcat. Și spunea că acolo nu te ia nimeni la întrebări dacă nu poți să faci ceva, ci mai întâi încearcă să găsească împreună cu tine unde e problema (că uneori poate fi din cauza lor) și să o rezolvați împreună. Sper că și englezii fac la fel.