| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Îmi poate spune cineva, dacă am terminat liceul la filologie, pot merge la facultate de inginerie? La admitere scrie ca am nevoie de nota de la bac(matematica, informatica, fizica, chimie, economie), însă eu nu am dat bac-ul la niciuna. Se poate face ceva ca să pot fi admisă, să dau o diferenţă, sau ceva? A mai fost cineva în situaţia asta? Mulţumesc

2 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

In tara noastră nu conteaza ce liceu faci... Poți să mergi orice facultate dorești

| WhiteLife a răspuns:

Cel mai probabil îți cere nota de la proba la alegere; nu contează materia in sine, ci nota. Matematica e proba obligatorie la profil real, informatica, fizica, chimia (și biologia) sunt proba la alegere. Economia nu tine de real (nu știu dacă e proba obligatorie sau la alegere), dar asta înseamnă că se iau în considerare și probele de la profilul uman.