| Naomiii a întrebat:

Bună seara!
M-am gândit ca după ce termin liceul(peste 2 ani) sa ma înscriu la o facultate de medicina veterinara.
Singurul lucru care poate sa ma tragă înapoi sunt alergiile mele la cai, pisici și câini. Nu am avut probleme pana acum, nu iau pastile, fiindcă pur și simplu nu am simptome.
Stiu ca este un risc, dar as avea șanse sa întru fiind alergica?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

In timpul facultatii o sa faci practica 90% in ferme.
Pe catei si pisici vii doar o sa asisti, ii pregatesti pentru echo, etc nu operezi tu pe ei in timpul facultatii sau lucrezi pe ei decedati gen sa stabilesti cauza decesului, etc sau practica la oncologie.
Du-te la un medic alergolog pentru niste teste.
Daca vei avea simptome nu o sa ai cum sa practici meseria si gandeste-te ca faci 6 ani facultatea si asta e specializarea ta nu prea te poti indrepta spre alte joburi in alte sfere plus ca in 6 ani vei investi o gramada de bani, medicina e scumpa si aia umana si veterinarawinking

1 răspuns:
| eckblume a răspuns:

Buna! Nu stiu daca poti sa fii admisa. Te poti interesa intreband pe grupuri de admitere. Eu am devenit alergica la caini si pisici desi nu aveam nicio problema. Chiar am locuit cu ele. Spre deosebire de tine, alergia mea e atat de puternica incat nici cu pastile nu se inlatura simptomele - asta daca sunt pe langa mine/in aceeasi incapere. Ma tem sa nu iti afecteze sanatatea cand vei lucra, adica sa apara simptome cu timpul. In general cainii si pisicile sunt adusi des la veterinar. Intreaba-ti medicul de familie. Poate are mai multe detalii.