| Cosmin183M a întrebat:

Buna seara ma numesc Niagu Costantin si am 17 ani si imi doresc sa intru in armata romana ca soldat gradat profesionist si imi doresc sa fac misiuni In afara tari cum ar veni Afganistan.dar se poate fara bac?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ti-am mai spus ca nu se poate. Trebuie sa ai liceul cu bacalaureat.

| Violleta2022 a răspuns:

La 17 ani nu poti sa fii ofiter (soldat gradat profesionist, cum spui tu).
Gradele ofiterilor se obtin dupa terminarea unui liceu, luarea de BAC si facut o facultate.

| DovleacTurbat a răspuns:

Ca SGP da, dar sa intri in FOS (fortele de operatiuni speciale) nu.