| Wordofthat999999 a întrebat:

Poate sa afle cineva unde am lucrat sau unde lucrez? Gen daca se duce cineva sa verifice unde figurez ca angajat la o institutie sau nu stiu..., am lucrat intr-o sala de jocuri si mna. Dar va rog sa-mi raspundeti la intrebare.

7 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

La fortele de munca cred ca o sa se afle, daca figurezi cu un contract de munca.Doar daca iti stiu numele si prenumele, initiala tatalui sau sau data si anul nasterii

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fost angajat legal, nu-i nevoie sa se duca la locul de munca, doar la Camera de Munca din orasul tau, unde se depun toate actele lunare si te gaseste acolo in computerul lor!
In general, nu este bine sa minti cu locurile de munca, ca se fac verificari si esti imediat prins.

| Wordofthat999999 explică (pentru Violleta2022):

Mie nu mi se pare corect ca cei de la fortele de munca sa ofere aceste date strainilor pana la urma fiecare are secretele si intimitatea lui la locul de munca si prea e indicat sa spui la oricine unde lucrezi eu nu sunt ca altii sa ma laud pe Facebook ca vai lucrez acolo, lucrurile astea nu prea e indicat sa fie dezvăluite, de ex unu are un servici mai riscant si o persoana se duce sa verifice ce si cum si mna job.ul ala era antipatic a acelei persoane... se duce la ala si se razbuna pe el, eu am dat un exemplu, mi se pare o prostie sa se ofere informatii despre tine unui strain.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Nu le ofera strainilor, doar reprezentantilor firmelor care vor sa te angajeze, ca verificarea sa fie facuta, pentru ca tu poti sa minti, dar ei au acest drept sa te verifice.
Daca lucrezi legal, nu este nici un risc, dimpotriva, nu ai nimic de ascuns.
In plus, nu este nevoie sa pui pe FB sau alte site-uri de socializare unde lucrezi si ce faci, asta este problema ta personala daca trambitezi asa ceva!
Eu m-am referit doar la companiile care vor sa te angajeze, nu la fitecine de pe strada, care vrea relatii despre tine, pentru ca, nu poate obtine asa ceva!

| relativsausigur a răspuns:

Daca iti este angajator, atunci poate sa afle, este de ajuns sa dea un telefon la fortele de munca, unde daca ai lucrat cu carte de munca undeva, figurezi in baza lor de date.
Daca nu iti este angajator, si vorbesti de o persoana oarecare, atunci nu ar fi normal sa poata afla.
In mod normal cei de la fortele de munca cer indentificarea persoanei care cere informatiile, trebuie sa dea cnp-ul si numele firmei, deci se verifica sa vada daca este justificata cerinta.

| Wordofthat999999 explică (pentru relativsausigur):

Aaa deci daca nu cunoaste numele companiei nu are cum sa vada unde am lucrat nu?

| relativsausigur a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Ma refer ca in mod normal, ar trebui sa dovedeasca ca iti este angajator, sa isi prezinte datele lui personale si informatiile legate de firma lui, sa demonstreze, ca sa aiba dreptul sa afle unde ai mai lucrat, pe ce perioada, etc.
Nu trebuie sa stie numele companiilor unde ai mai lucrat tu inainte, doar pentru aia suna sa afle, sa se convinga daca ai spus adevarul.