| Ingerfararipi333 a întrebat:

Sunt in clasa a 10a, profilul fiind electromecanica. Inca de acum ma gandesc la o facultate buna, dar nu stiu ce mi-ar place foarte mult dar am cateva idei. Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti, Facultatea de psihologie si stiintele educatiei, ori Facultatea de medicina in specializarea de asistent generalist. Cati ani se fac in fiecare? Exista o alta facultate in care sa ma fac profesoara sau educatoare chiar daca n-am facut liceul pedagogic? Astept pareri, multumesc.

Răspuns Câştigător
| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Facultatea de psihologie si stiintele educatiei dureaza 3 ani. Daca umezi profilul pedaogic sau psihopedagogie speciala poti sa "te faci "educatoare /profesoara happy
Daca ai nevoie de info poti sa imi dai un mesaj

Good luck!

3 răspunsuri:
| Heavenonearth a răspuns:

Cum de esţi la profilul de electromecanică?! Ai ales-o tu sau ai fost "forţată" să intri la profilul ăsta.Eu am făcut tot acelaşi profil ca şi tine şi nu regret alegerea făcută.
Facultatea de drept durează 4 ani, la fel şi celelalte, din câte ştiu.
Iar cel de asistent generalist e pe 3 ani.
Dacă e să vrei să fii profă ori educatoare, trebuie să dai la o facultate de litere şi trebuie să urmezi modulul pedagogic ( e opţional cu durata de 4 semestre ).

| Ingerfararipi333 explică (pentru Heavenonearth):

Am ales-o eu!

| Heavenonearth a răspuns (pentru Ingerfararipi333):

Am înțeles. Mulțumesc de răspuns.