| Andreivladcarnatu22 a întrebat:

Buna seara, TPU!
Am o serie de intrebari legate de o facultate/profesie.
Este vorba de Facultatea de Geologie si Geofizica din Bucuresti. In cadrul acestei facultati sunt 3 sectii, Geologie, inginerie geologica si geofizica, eu as fi cel mai interesat de ingineria geologica dar nu le exclud in totalitate pe celelalte.
-(aceeasi intrebare stupida pe care o pune toata lumea)Cum sunt salariile in tara, dar in strainatate?
-Facultatea in sine, merita? Mori de foame cu ea sau chiar e posibil sa-ti gasesti de munca dupa facultate?
-Poate sunt stiutori, cursurile, profesorii, cazarea, aparatura, practica, cum sunt toate astea?
-Presupun ca de la inginerie geologica iesi inginer geolog si presupun ca asta se plateste si se cauta cel mai bine, cu geologia si geofizica ce faci? Cercetator/profesor in facultati?
-Sunt o persoana care ADORA natura si ideea de logica din spatele lucrurilor, mereu curios de ce o chestie e asa cum e, imi place sa explorez, calatoresc si sa vad cu ochii mei lucruri noi, medii si locuri, dar in acelasi timp chiar mi-as dori sa ma pot asigura si in plan financiar cat mai bine posibil, in asa fel incat sa pot sa ma intretin si sa nu ma doara buzunarul cand iau o inghetata la copil sau cand merg intr-o vacanta, sa nu duc lipsa de placerile vietii.

Multumesc anticipat de raspunsuri, o zi buna!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îți poți face înghețată acasă.

| Andreivladcarnatu22 explică (pentru sadrian46):

Foarte folositor raspunsul, multumesc mult!